İzmir Büyükşehir Belediyesi…
Doğan KARABULUT

Doğan KARABULUT

İzmir Büyükşehir Belediyesi…

14 Kasım 2017 - 09:58

İzmir Büyükşehir Belediyesi…

            Son dönemde İzmir Büyükşehir Belediyesi üzerine birçok yazı yazdım…

                Arkadaşlarımdan bazıları benim Belediyemizi “acımasızca” eleştirdiğimi söylerken, bazıları onca dalkavuk varken Belediyenin sadece böyle yazılar sayesinde kendine gelebileceğini ve iyi yaptığımı söyledi.

Gerçek denen şey elbette değişmez ama, gerçeğe bakılan yerler ve bakan kişiler farklı olduğu için, gerçek bazen farklı illüzyonlar halinde tezahür ediyor…

Siz “bu Doğan Karabulut ne demek istiyor ya!” derken ben konuya geçeyim…

Benim İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni eleştirdiğim konular birkaç tanedir ve açıktır:

Bir tanesi, toplu ulaşım sisteminde “aktarmalı ulaşım” denen “rezalet başyapıtı” bir sisteme geçilip, milyonlarca insanın birkaç sivri akıllı arkadaşın “halktan kopuk” fikirleri uğruna mahvedilişi… (Ve bu saçmalıktan, rezil sonuç ortadayken, “takımdaşlık ruhu” felsefesinin kötü bir uygulaması olarak asla ve asla geri adım atılmaması!)

Bir diğeri, Belediye kadrolarında aynı ailelerden kişilerin çeşitli pozisyonlarda masa sahibi olarak Belediye’de bir “oligarşi” oluşturmaları. Eski bir Başkan’ın oğlu Belediye’nin şu şirketinde üst düzey yönetici, bir bayan yöneticinin eşi bir Belediye’de Başkan vesaire gibi CHP’nin güya karşı olduğu ama kendisinin de muzdarip olduğu hastalık!)

Hepsini anlatmayayım…

***

Ama elbette güzel şeyler de var orada… İzmirliler için çok şeyler de yapılıyor…

İzmir’in raylı sistemde Türkiye lideri olması, fuarcılığa büyük yatırım yapılması, İzmir’in en büyük tüneli için ilk adımların atılması gibi…

Belediye’ye muhalif olanların “şu kadar geç yapılıyor, şöyle yetişmiyor! söylemleri de beni pek etkilemez şahsen, çünkü ben Ankara’dan İzmir’e ne kadar destek geliyor, İzmir’in izinleri ne kadar bekletiliyor, bunları da çok iyi bilen bir insanım.

Neyse, son dönemde sessiz sedasız yapılan birkaç güzellikten söz edeyim…

Yeşilyurt semtinin kurucu ailesi sayılan İzbul’lardan Feridun İzbul, Yeşilyurt’taki Zaim Ağa Caddesi’ne adını veren “insani kahraman”lardan Zaim İzbul’un torunu… Her mezarlık ziyaretinde, orada yaşlıları taşıyan o şık arabaları anlata anlata bitiremiyor, “bunlar küçük gibi görünen büyük şeyler; helal olsun Büyükşehir Belediyesi’ne!” diyor… Bir vatandaşın, bir hizmetten memnun olmaya ne kadar “hazır” olduğunu görebiliyor musunuz!

 Ve bizzat benim eşim, Gülden hanımefendi, İZUM’u anlata anlata bitiremiyor. Türkiye’de ilk kez İzmir Büyükşehir tarafından hayata geçirilen “Akıllı Trafik Sistemi”nin kentlilerin hayatını inanılmaz biçimde kolaylaştırdığını ve çevresindeki herkese telefonlarına İZUM uygulamasını bizzat indirttiğini söyleyen Gülden Karabulut, Belediye’nin bu yaklaşımla insana “paha biçilmez bir şey”, “zaman” kazandırdığını vurguluyor.

İzmir Büyükşehir’i gerektiğinde “yuhalamaya”, gerektiğinde “alkışlamaya” devam edeceğim.

 

 

           

YORUMLAR

  • 0 Yorum