Bırakılan para
Emrah SERBEST

Emrah SERBEST

Bırakılan para

27 Ağustos 2018 - 07:31

Halka arzlar literatüründe masada bırakılan para diye bir deyim vardır. Bu deyim halka arz sırasında belirlenen fiyatın, halka arz edilen şirketin gerçek değerinin altında bir fiyat olduğu ifade eder.
Şirket hisselerine olan talebi arttırmak için değerleme neticesinde çıkandan daha az bir fiyat belirlenir. Düşük fiyatla halka arzdan elde edilen gelirler normalden daha az olduğu için şirket sahipleri masada bir miktar para bırakmış olarak ifade edilir.
Şirket özel bir şirketken sahipleri şirketi halka açarak ellerindeki hisselerin bir kısmını satar ya da sermaye arttırarak şirkete kaynak sağlar. Her iki durumda da arz edilen hisselere satıcı bulmak için hisseler olduklarından daha az bir değerle halka arz edilirler.
Öyledir çünkü bilgi asimetrisi mevcuttur. Bilgi asimetrisi, farklı bilgi seviyelerine sahip bireylerin yaptıkları alım satım işlemlerinde verilen kararların ve süreçlerinin değişkenliğidir.
Daha açık bir ifadeyle şirket hakkında şirketin ilk sahipleri, halka arz sonrası şirketi alacak hissedarlara göre mutlaka daha fazla bilgiye sahiptir. Çünkü şirketin ilk sahipleri şirketin genel kurullarında bulunmuş, hatta birçoğu belki hala yönetim kurulları üyeleridir.
İki farklı yatırımcı grubu arasındaki bu bilgi farkı da, bilgisi fazla olanın, değeri belli olan şirketi için daha düşük bir fiyatı kabul etmesiyle bir nebze de olsun dengelenmeye çalışılır. Daha sonra hisseler, borsada işlem görmeye başladığında ise bu düşük fiyatlamayı giderecek şekilde hisseler ilk birkaç işlem gününde piyasanın oldukça üzerinde getirilere sahip olurlar.
Literatürde halka arz fiyatlarının düşüklüğü konusunda daha birçok farklı neden ileri sürülür. Bunlar arasında en önemlilerinden biri de sermaye ihtiyacı çok olan firmaların ilerleyen dönemlerde yapacakları ikincil arzlar ya da bedelli sermaye artırımlarına gelecek olan talebi arttırmak için, ilk halka arzı düşük fiyattan yapıp hissedarlara ilk işlem günlerinde fazla kazandırmak, bu sayede de sonraki arzlarda hisselerine gelen talebi arttırmak olarak açıklanmıştır.
Yatırımcılar, şirketin birincil halka arzından sonra, şirket hisse senetlerinin borsada gösterdiği değer artışını bildikleri için, ikincil arzlara talep toplanırken hafızalar tazelenecek ve şirket hisse senetlerine olan talep de yüksek olacaktır.
Halka arzlarda masada kalan para bu ve bunun gibi daha birçok sebeple açıklanabilir.
Sağlıcakla kalın

YORUMLAR

  • 0 Yorum