Son gelişmeler
Emrah SERBEST

Emrah SERBEST

Son gelişmeler

06 Ağustos 2018 - 09:45

 

ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşı gerginliğinde geçtiğimiz hafta önemli gelişmeler oldu. Ticaret savaşları haberleri piyasalarda etkisini gün geçtikçe arttırıyor çünkü bu durum kısa vadede küresel enflasyonu arttırmak, ekonomik büyümeyi yavaşlatmak ve belirsizlik gibi üç istenmeyeni birden getirebilecek bir gelişmedir.

Önce ticaret savaşlarında yakın geçmişi hatırlayalım daha sonra da son gelişmeleri verelim.

Ticaret savaşında ilk hamle ABD tarafından gelmişti. Başkan Trump, ABD’ye ithalatların üzerine gümrük vergileri getirmeye başladı. Burada amaç ABD’de üretimi arttırmak ve kendi toprakları üzerinde daha fazla iş imkanı oluşturmaktı. Bu aynı zamanda ikiz açıklardan olan dış ticaret açığını da azaltacak ve ABD’nin uzun vadede daha dengeli bir ekonomik modele kavuşmasını da sağlayacaktı.

ABD başkanı Trump önce çelik ve alüminyum ithalatına dair sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10’luk gümrük vergileri getirdi. Ancak bu durum asıl hedef olan Çin’e yönelik değildi. Çin, ABD’ye çelik ihracatında ilk 10’da bile yer almıyordu.

Oysa 2017 rakamlarına göre ABD’nin en fazla ticaret açığı verdiği ülke 376 milyar dolarla Çin. ABD 2017 yılında Çin’den 506 milyar dolarlık mal ithalatı yaparken, Çin’e sadece 130 milyar dolarlık mal ihraç edebilmiş.

Çelik ve alüminyum vergilerinin üzerinden fazla geçmedi ki Trump ilave bir vergi paketi daha getirmeyi planladığını açıkladı. ABD, Çin’in fikri mülkiyet haklarını taklit ettiği gerekçesiyle bu ülkeden 50 milyar dolarlık ithalatlara bir fatura çıkaracağını duyurdu. Önce 34 milyar daha sonra da kademeli olarak 50 milyar dolarlık Çin ithalatına getirilen yüzde 25’lik gümrük vergisi 6 Temmuz’da resmen başladı.

Karşılığında Çin de hemen sonraki hafta benzer tutardaki ABD ithalatına gümrük vergisi getirdi.

Bunun üzerine Trump, Çin’den ülkesine 200 milyar dolar tutarında ithalata yüzde 10’luk vergi getireceğini duyurdu. Ağustos sonuna doğru devreye girmesi muhtemel olan yeni liste oldukça kapsamlı. Bu tutar Çin’in ABD’den yaptığı mal ithalatından daha fazla. Trump’ın bununla da kalmayıp 500 milyar dolarlık Çin ithalatına da vergi getirebileceği ifade edilince piyasalar iyice gerilmişti.

Nitekim geçtiğimiz hafta piyasaya önce arka kapı stratejisi izlenildiği ve ABD ile Çin’li yetkililerin müzakere halinde olduğu bilgisi sızdı. Piyasalar bir nefes aldı derken bu defa Çarşambe günü tam tersi bir haber geldi. ABD 200 milyar dolar tutarındaki Çin ithalatına uygulamayı plandığı vergi oranını yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkardı.

Bu haberler üzerine Çin de boş durmadı tabi. 60 milyar dolarlık ABD ithalatına yüzde 5 ile yüzde 25 arasında değişen oranlarda vergi planladığını duyurdu.

Bu hamleyle birlikte Çin’in gümrük vergisi uygulayacağı doğrudan ABD menşeli ürünlerde nerdeyse sona gelindi. Bu yüzden, ABD’nin bundan sonraki adımlarına Çin’in verebileceği yanıtlar arasında piyasaları oldukça rahatsız edebilecekler olacaktır. Son iki ayda ABD dolarına karşı yüzde 7 değer kaybeden Çin Yuanı’ın devalüasyonu ya da Çin’in ABD tahvillerine yatırım yapmayı azaltması küresel ekonomi için istenmeyen gelişmelerdir.

Ticaret savaşlarının bir an önce yatışması, başta Çin ve ABD olmak üzere tüm küresel ekonomi için arzu edilendir.

Sağlıcakla kalın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum