BİR DÖNEM BAŞLIYOR
Ercan Tatı

Ercan Tatı

BİR DÖNEM BAŞLIYOR

09 Temmuz 2018 - 09:43

 

Seçim sonuçları resmi olarak yüksek seçim kurulu tarafından açıklandı.

Millet Vekilleri mazbatalarını alıp Cumartesi günü itibarı ile Türkiye Büyük Millet Meclisinde yeminlerini ettiler.

Peki ne olacak şimdi?

Yeni sistem nedir? Yeni sistemimin yönetim şeması nasıl gerçekleşir? Yeni yönetim şemasında yer alan birim veya kişilerin yönetim içerisindeki yetkileri nereye kadar olacak?

Söylemlerde daha hızlı bir devlet idaresi deniyor. Hantal bir idare olarak adlandırılan devlet idaresi nasıl hızlanacak?

Tabiiki en çok merak edilenlerin başındada yasama, yürütme, yargı nasıl bir işleyiş içerisinde olacak.

Bugüne kadar fiilen yaşanan Başkanlık sistemi hukuken yürürlüğe girdi ama, Hukuk seçilmiş Cumhur Başkanına neler veriyor?

Birde dar bölge yönetimi diye bir söylem var. Yani bölgelerdeki sorunlar bulunduğu bölge ve bölgenin şartları gereği yönetilip sonuca ulaşılacak deniyor.  

Tabiiki akla hemen doğu ve güneydoğu bölgelerimizde yıllardır yaşanan veya yaşatılan sorunlar geliyor. Yılların siyasi hataları bu bölgelerde bölücülük ve kutuplaşmayı artık bir yaşam şekli haline getirmiş durumda. Son seçimdeki ittifaklar neticesinde kendi bölgesinde çok güçlü olmasına ve çok oy almasına  rağmen, Ülke seçim barajını geçemediği için Türkiye Büyük Millet Meclisinde temsilci gönderemeyen partiler, artık kendilerini Mecliste ifade edebilecekler. Yani Meclisteki Millet Vekili kompozisyonu artık tüm Ülkeyi temsil edebilecek vede hiç kimse ben sesimi duyuramıyorum diyemeyecek.

Buraya kadar sorun yok gibi görünüyor ama acaba Mecliste ses olmak yetecekmi?

Yani Bu hafta atanması beklenen Bakanlar kurulu, Meclis ile nasıl uyum saglayacak?

Dolayısı ile Meclis ile Külliye uyumu sağlanabilecekmi.

Atlattığımız seçim itibatı ile Mecliste AKP. ve MHP birlikteliği bugün itibarı ile çoğunlukta olduğu için vede bu birliktelik sürdüğü sürece sorunlar olsada per dışarı yansıyacak gibi görünmüyor ama yarın ne olur meclis aritmatiği değişirse dengeler nasıl olur? Uyum nasıl sağlanır? Daha kötüsü Külliye ve Meclis Uyuşmazlığı olursa Hızlandırılmaya çalışılan Devleti nasıl çalıştırır?

Bu haftaki yazım soru işaretleri ile doldu. Çok önemli bir veya iki hafta geçireceğiz, vede bu soru işaretlerinin karşılığını hep beraber alacağız.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum