Savunma zaafları
Erşan YETİŞİR

Erşan YETİŞİR

Savunma zaafları

21 Ocak 2019 - 08:12

Lig ikinci yarıları her takım için önemlidir. Bu maçların telafisi olmayacağı gibi alacağınız puanlar sizin ligdeki kaderinizide belirler. Göztepe Malesef ikinci yarıya iyi bir başlangıç yapamadı. Rakibinin bu kadar eksik olmasını bence iyi değerlendiremedi. Özellikle savunmada o kadar acemi hatalar yaptılar ki, rakipte bu ikramları geri çevirmedi. Futbolda doğru bir tanım vardır iyi savunma yapmazsanız kazanmanız asla mümkün değildir diye, Göztepe Kupada Antalya önünde ve Lig'te Malatya maçında bu hataları çokça yapıp, iki maçta 6 gol yiyerek kafalarda büyük bir soru işareti bıraktı. Düşünün iki maçta rakip sahada 5 gol atıp 6 gol yiyiyorsanız.

Demekki burada bir sorun var. Bu sorun acil çözülmez ise sıkıntılar artarak büyür. Bu sıkıntılar kangrene dönüşmeden önlem alınırsa sorun yok ama alınmaz ise işte o zaman işin içinden çıkmak pekte mümkün olmaz gibime geliyor. Biz uyarılarımızı şimdiden yapmış olalım, testi kırıldıktan sonra zaten yol gösteren çok olacaktır.

Gelelim maça Göztepe maça  deyim yerindeyse  1-0 yenik başladı. O kadar basit bir gol yedilerki bunu anlamak mümkün değil. Bu hataları son maçlarda sıkça yapmaya başladılar hal böyle olunca rakipte  cezayı zaten anında kesiyor. Maçın genelinde özellikle ilk yarı erken yenen gole rağmen Göztepe oyunda dengeyi kurup 2 gol bulup skoru eşitlemesine rağmen, ikinci yarı ilk yarıdaki direnci sahaya yansıtamadı.

Özellikle Sol bek sorunu giderek büyüyor ve büyümeye devam edecek gibi görünüyor. Görüldüke Berkan iyi niyetirne rağmen bu bölgede yetersiz kalıyor. Yönetim transfer önceliğini bu mevki için kullanmalı. Yok transfer olmayacak deniyorsa bu kez iş bu kez  Kemal hocaya kalıyor. Hoca bu mevkiye muhakkak dokunuş yapmak zorunda aksi taktirde başı kalan maçlarda sıkça ağrır. Göztepe'de bu maçta orta sahada özellikle Borges büyük bir düşüş yaşıyor. Bir an önce toparlanmalı aksi taktirde formayı bu gidişle zor görür gibi geliyor.

Yasin müthiş başladığı sezonun diğer bölümünde hala yokları oynuyor. Bu maçtada takıma olumlu katkı yapmadı. Artık tamamen takımına odaklanmalı. Göztepe taraftarı ondan skora da katkı yapmasını bekliyor. Gelelim golcü sorununa bu mevkide de kanayan yara artarak sürüyor. Görüldüki Jerome golcü özelliği taşımıyor. Bu bölge için acil bir golcü takıma büyük güç katar. Futbol tabiki hatalar oyunu umarım Galatasaray maçı ile Göztepe bu hataları en aza indirir. Kemal hocam ve ekibi bu konuda bence daha fazla mesai harcamak zorunda. Sorunsuz bir kulüpte çalışıyor ve bu onun için büyük bir şans bu yılın planlanmasının yanında gelecek yıl içinde şimdiden gerekli kararları almalı.

 Özellikle genç oyuncuların sayısını arttırıp Göztepe'nin gelecekteki kadrosunu yavaş yavaş inşa etmeli. Bu potansiyel Kemal hoca ve ekibinde de fazlası ile mevcut. Ben gelecek adına fazlası ile umutluyum. Bu camia geçmişte nasıl büyük başarılara imza attıysa gelecekte de doğru yapılanma ile hedefleri her geçen gün büyütmek iyi yönetilen Göztepe'de çokta zor olmayacak gibi görünüyor. Gelirlerini artıran stadına kavuşaşan bu camia büyük taraftarı ile Anadolunun gururu olmaya devam edecektir.

Son olarak var sistemine bir kaç sözüm olacak Tamam anladık var adeleti temin etmek için uygulandı da ben Trabzon maçı dışında bu sezon bu güne kadar oynanan maçlarda var'ın Göztepe'ye ne faydası oldu diye sorsam sanırım hepimizi ortak yanıtı olmadı dersiniz. Böyle gidersede pek faydası olmayacak gibi, Rakibin en küçük pozizyonlarında var'a baş vuran hakemler Göztepe maçlarında bir kez bile izleme zahmetine katlanmadan kolaylıkla kararlar verebiliyorlar. Benim kafam acaip karıştı, Ne derseniz sizlerinde kafanız karışmadı mı...

YORUMLAR

  • 0 Yorum