Araç değer kaybı
Fulden ELVERİR

Fulden ELVERİR

Araç değer kaybı

27 Şubat 2019 - 09:56

Mahkemelere dahi gitmeden araç değer kaybı tazminatınızı kendiniz de talep edebilirsiniz. Öncelikle hangi hallerde araç değer kaybı talep edilebileceğini netleştirmekte fayda vardır. Şöyle ki;

1. Kazada kusursuz olan ya da %50 kusurlu olan taraf siz iseniz aracınızın değer kaybını talep edebilirsiniz. Kazada %100 kusurlu iseniz aracınızın değer kaybını talep edemeyeceksiniz demektir.

2. Araç değer kaybını talep edebilmek için kazada en az 2 araç olmalıdır. Tek taraflı yapmış olduğunuz kazada araç değer kaybı talep edilemeyecektir.

3. Araç değer kaybı tazminatı talep edebilmenin kazadan itibaren başlamak üzere 2 yıllık zamanaşımı süresi vardır.

4. Kaza meydana geldikten sonra kaza tespit tutanağı düzenlemeyi unutmayın. Kaza mahalinde kazayı anlatan fotoğrafları çekmekte de büyük önem vardır. 

Yukarıda sayılan şartları sağlıyorsanız; öncelikle yapmanız gerekenler;

1. Kazaya sebebiyet veren karşı aracın sigorta şirketine yazılı başvuruda bulunmaktır. Bu başvuruyu yaparken hasar bedeli hesabı yapmak üzere yetkilendirilen bilirkişilerden (eksperlerden) bağımsız bir rapor almalısınız. Eksperlere ödeyeceğiniz belli bir ücret karşılığında hazırlayacakları rapor ile aracınızın gerçekte oluşan değer kaybı hesaplanmış olacaktır. Eksperlerin size vermiş olduğu başvuru dilekçesi ile birlikte kaza tespit tutanağı, ehliyet, trafik sigortası, kusur raporu, kazaya ait fotoğraflar da eklenerek ve adınıza ait bir banka hesap numarası da belirterek başvuruda bulunulmalıdır. Belgelerin tümü eklenerek kazaya karışan karşı aracın sigorta şirketinin genel müdürlük adresine iadeli taahhütlü mektup ile gönderebilirsiniz. 

2. İadeli taahhütlü mektup sigorta şirketine ulaştıktan 1 hafta – 10 gün sonra (Bu süre sigorta şirketine göre değişiklik göstermektedir.) sigorta şirketi tarafından araç değer kaybı tazminatınız ile ilgili kısmen kabul, kısmen red ya da zımni red cevabı alabilirsiniz. Kısmen kabul ettikleri meblağ olması halinde belirtmiş olduğunuz hesap numarasına gönderilecektir. Yatırılan meblağ, sizin hizmet aldığınız bağımsız eksper raporundaki meblağ ile örtüşüyorsa araç değer kaybınızın tamamını almışsınız demektir.

3. Ancak sigorta şirketi tarafından yatırılan meblağ, eksperin hesapladığı değerden çok daha düşük ise ve siz de itiraz etmek istiyorsanız bu noktada bir üst merci olan Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuruda bulunabilirsiniz.

4. Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurudan önce mutlaka sigorta şirketine başvuru yapılmış, sigorta şirketlerinden red veya kısmi red almış olmalısınız. Sigorta şirketlerine başvuru yapılmaksızın doğrudan Sigorta Tahkim Komisyonuna giden başvurular geçersiz sayılmaktadır.

5. Sigorta kuruluşunun başvurunuza cevaben gönderdiği nihai yazı talebinizi karşılamadıysa veya sigorta kuruluşundan 15 gün içinde yazılı bir cevap alamadıysanız, iddianızın ispatına yarayacak diğer belgelerle birlikte Komisyona başvurabilirsiniz.

 Başvuru ücretleri ;

0 -5.000 TL’ye kadar olan talepleriniz için 100 TL,

5.001,00 TL’den 10.000 TL’ye kadar olan talepleriniz için 250 TL,

10.001,00 TL – 20.000,00 TL talepleriniz için 350 TL,

20.001,00 TL’den fazla olan talepleriniz için uyuşmazlık miktarının %1,5'idir.

 6. Başvuru formu internet sitesinden sağlanarak doldurulur. Başvuru ücretlerinin nasıl ve hangi hesaba yatırılacağı internet sitesi üzerinden ayrıntılı olarak incelenmelidir. Dikkat edilmesi gereken nokta havale/eft yaparken “açıklama” kısmına ne yazacağınızdır.

7. Başvurudan itibaren en geç 4 ay içerisinde Komisyon kararı sonuçlanır. Başvuru durumunuzu internet üzerinden takip edebileceğiniz gibi belirtmiş olduğunuz adrese de posta yolu ile tebliğ edilir. Uyuşmazlığın 5.000 TL’ye kadar olan hakem kararları kesindir. 5.000 TL ve üzeri hakem kararları için itiraz edilebilir.

8. Sigorta Tahkim Komisyonuna göre yeni güncel bir araç değer kaybınız belirlenmiş ise bu tazminatı yeniden yazılı olarak başvuruda bulunarak sigorta şirketinden hesabınıza yatırılmasını isteyebilirsiniz. Mail ya da fax yolunu da tercih ederek sigorta şirketi ile temas halinde olmakta fayda vardır.

9. Basit kaporta, plastik tampon/parça onarımları, cam, radyo/teyp, lastik, hava yastığı, jant, mekanik, elektrik, elektronik ve döşeme aksamı hasarları ile ana iskelet ve şaside hasar olmaksızın vidalı parçalarda yapılan onarım/değişim ile giderilebilen hasarlar değer kaybı teminatı kapsamı dışında olduğunu unutmayın.

Tüm bu aşamaları interneti aktif kullanan bir vatandaş iseniz kendi imkanlarınız ile yapabileceğinizi unutmayın. Adım adım tüm aşamaları titizlikle takip etmekte fayda vardır. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum