Hak yerini buldu!
Fulden ELVERİR

Fulden ELVERİR

Hak yerini buldu!

12 Şubat 2019 - 09:56

Uzun zamandır yurtdışına çıkmak isteyen vatandaşların vize dolandırıcıları ile başı dertte idi. Resmi vize başvuru merkezlerinin isimlerine benzer web adresi alan danışman firmalar, internet sorgulamalarında en üstte yer alarak başvurucunun bu siteye tıklamasını sağlıyor, başvurucu bu siteye tıkladığında mağduriyet başlıyordu. Başta belirtilen ücretin tüm vize masraflarını kapsadığını söyleyen şahıslar parayı aldıktan sonra aslında bunun sadece danışma ücreti olduğunu ayrıca vize bedelinin de ödenmesi gerektiğini söyleyerek başvurucudan haksız kazanç elde etmeye çalışıyordu. Benzer mağduriyeti yaşayan tüketici D.S., bu haksızlığa sessiz kalmadı ve “başvuru ücreti” veya “danışma ücreti” adı altında ödenen ücretin iadesini alabilmek için tüketici hakem heyetine başvurdu. Başvuru kısa sürede sonuçlandı ve Tüketici Hakem Heyetinin kararı ile şikayet edilen firmadan bu ücretin iadesine karar verildi. Hakkını arayan, haksızlığın peşine düşen bilinçli bir tüketici olmanın faydasını gören D.S., şimdilerde ücretin tahsili için çabalıyor.

Tüketicilerin benzer mağduriyetleri yaşamasına engel olmak için bu tarz firmalar ile iletişim kurarken tüm ücretlerin, belgelerin, vize tarihlerinin net şekilde belirlenmesi ve not alınması gerekmektedir. İmkanların uygun olması halinde danışman firmaların merkez veya şubelerine birebir gidip görüşmekte fayda vardır.

Tüketicilere bu denli mağduriyetler yaşatan firmalara sıkı denetimler ile caydırıcı cezalar uygulanması ile sorunlar çözüm bulabilecektir. Aksi durumda tüketicilerin mağduriyetleri ile şirketler haksız kazançlar sağlamaya devam edecektir. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum