Reklam
Hakan Aşan

Hakan Aşan

Yapay ses

21 Temmuz 2018 - 06:57

 

Yapay zeka adı üstünde insan zekasını taklit eden sanal birimlere verilen isim. Ancak insanın beyninin karmaşık yapısı nedeniyle tam olarak hala onu taklit ettiğimizi söyleyemiyoruz. Ama her geçen gün insan zekasına yaklaşıldığı da bir gerçek. Yapay zeka denilince aklımıza robotlar gelse de aslında bir yazılımdan farklı bir şey değil. Çeşitli yollarla elde edilen verileri benzer durumlar karşısında gerçekleştiren bazen kendi çözüm yollarını geliştiren bir yazılım. Bu yazılımın altında da çeşitli algoritmaları gerçekleştiren iyi bir matematik olduğunu söyleyebiliriz. Yapay zeka çalışmaları dünyanın çok farklı bölgelerinde devam ediyor. İnsana en yakın yapay zekalı robotu yapabilmek için bilim insanları birbiri ile yarışıyor.

İnsana benzerliği de çok farklı yönlerden ele alıyorlar. Kimisi gerçekleştirdiği yazılım ile satranç oynatıyor kimisi de zor bir matematik probleminin üstesinden geliyor. İnsan zekasına çok yaklaşsalar da onu hala tam anlamıyla yendiğini söyleyemeyiz. Ancak bir yapay zeka firması insan sesine birebir benzeyen ses üreten bir yazılımı gerçekleştirdi. Robotların insanlara benzer olma düşünün en büyük adımlarından biri olan insan gibi konuşma gerçekleşmiş oldu. Bununla beraber birebir taklit edebilen bir sistem de ortaya çıkmış oldu.

Sesi taklit edebilen yapay zeka ile çok önemli bir test de gerçekleştirildi. ALS hastası olan Pat Quinn hastalığın ileri aşamalarında sesini kaybetti. Yazılım Quinn'in daha önceden çekilen videolarından sesini dinledi ve Quinn’in neredeyse aynı sesini tekrar üretti.  Bu sayede Quinn’in elleriyle yazdığı metinler onun sesinden seslendiriliyor. Aklıma tabi ki geçtiğimiz zamanda kaybettiğimiz ünlü fizikçi Stephen Hawking geldi. Belki bu teknoloji birkaç yıl önce bulunsaydı onun sesinden seminerler dinleyebilirdik.

Her sistem gibi sisteminde kötü amaçla kullanılma olasılığı var. Mesala yapılan testlerde sistemin Amerikan Başkanı Donald Trump’ın sesini birebir taklit ettiği de görüldü. Ancak yapılacak laboratuvar testleri ile ikisi arasındaki farkın kolaylıkla bulunabileceğini düşünüyorum.

Her geçen gün televizyon ekranlarımızı süsleyen robotların etrafımızda olduğu bir zamana doğru ilerliyoruz. Çok yakın zamanda tıpkı insan fiziğinde ve zekasında robotları hayatımızın içinde bulacağız. O zaman da farklı kaygılarımız ortaya çıkacak. Bir başka film senaryosunu düşünüp ya bir gün robotlarla düşman olursak diyeceğiz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum