31 Mart'a az kaldı
HAKKI ÜLKÜ

HAKKI ÜLKÜ

31 Mart'a az kaldı

05 Mart 2019 - 09:54

Geçen hafta genel anlamda belediyecilik nedir? diye tariflemeye çalıştım. Bugün de Aliağa özeli için bazı hatırlatmalar yapmak istiyorum. Eee bir ilçede 15 yıla yakın belediye başkanlığı yaparsan gözlemlerin, hiç yapmayanlara oranla doğal olarak daha bir farklı olur. Çünkü geçmişe yönelik yapmış olduğum hizmetler gözünün önünden geçer. Tabi benden sonra seçilen Belediye Başkanları’nın yoğurt yiyişi başka olabilir. Ama şu aşağıda sayacağım konular terk edilmemeliydi. Çünkü kamuda ezbere bilinen “hizmetin devamlılığı esastır” ilkesi, gerçekten çok önemlidir. Bu bir nevi yapılanı bozmaktır. Söz gelimi:

 

- Halkının büyük çoğunluğu emekçi olan Aliağa’da, insanları birleştiren en büyük faktör olan EMEK ŞENLİKLERİ kaldırılmamalıydı.

- Amatör ligden aldığımız, sonra profesyonel lige çıkarttığımız, tesisleriyle gıpta ile bakılan Aliağa Spor, GÖZTEPE’ye satılmamalıydı.

- 18 Belediyenin örgütlü olduğu nice güzel işler yaptığı Danıştay kararıyla kurabildiğimiz BAKIRÇAY BELEDİYELER BİRLİĞİ, yok edilmemeliydi.

- Başta Belediye personeli olmak üzere, dar gelirli vatandaşların çocuklarının sağlıklı bir ortamda gelişmesini, büyümesini sağlayan KREŞ, kapatılmamalıydı.

- Aydınlanma için, gençleri bir araya getirdiğimiz KÜTÜPHANE, kiralık binalarda hizmet görmemeliydi.

- Yoksul ailelerin liseye giden çocuklarının, çeşitli semtlerde yapmış olduğumuz büfelerde, yarım gün çalıştırılıp, anne-baba ya muhtaç olmamalarını sağladığımız EKMEK BÜFELERİ, başka amaçlarla ya da kapatılmayla, sonlandırılmamalıydı.

- FETÖ’nün körfez dershanesine karşı açmış olduğumuz BELEDİYE DERSHANESİ, binası dahi satılarak ve içindeki malzemeli yağma edilerek, kapatılmamalıydı.

- ÖĞRENCİ YURDU, bir şahsa devredilip, belediye devre dışı bırakılmamalıydı.

- OTOGAR, kapatılmamalıydı. (Çünkü, Otogar ile İzban arasındaki 125 dekarlık alan imar planımızda eğitim alanı olarak ayrılmıştı).

- Gecekondu Önleme Bölgesi (GÖB) amacı dışında kullanılıp, parsel parsel satılmamalıydı.

 

Yukarıda saydıklarım aklıma gelenler. Daha birçok şey söyleyebilirim. Oysa geçmişte yapılan eserlere sahip çıkıp, üzerine ekleme yapmak yaşadığın yöreyi daha yaşanabilir kılmak demektir. Dilerim bundan sonra gelecek olan Belediye Başkanları, geçmişte Belediye Başkanlığı yapanlara saygı duyup, çok zorunlu olmadıkça o eserleri konusunda hassas olurlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum