DÜŞÜNDÜKLERİM, DÜŞLERİM
Reklam
HAKKI ÜLKÜ

HAKKI ÜLKÜ

DÜŞÜNDÜKLERİM, DÜŞLERİM

27 Kasım 2018 - 10:03

Hem başkanlıktan hem de milletvekilliğinden emekliyim ya...

Boş zamanım çok oluyor. Boş zaman deyince de aklıma T.S.Elliot'un bir sözü geliyor : '' Boş zaman, kültürün temelini oluşturur. ''

Bugünler, kültürümü geliştirdiğim günler...

Düşünüyorum, okuyorum, düşler kuruyorum. Yapamadıklarım için arada bir ah çektiğim de olmuyor değil.

Neler mi düşünüyorum ?

                                          +

İzmir'in orta yerine,  Saat Kulesi yakınlarında bir alana ' Bilim- Sanat Galerisi ' düşlüyorum.  100- 150 metre  uzunluğunda , yeşil dokusu olan bir yol  ve kenarlarında  besteci, şair,  siyasetçi,yazar,  heykeltraş, müzisyen, futbolcu, sinemacı, gazeteci, belediyeci, doktor büstleri... Herbiri İzmirli  ya da yıllarca İzmir'de yaşamış olanların büstleri...

Kimler mi ?

 Aktör Ayhan Işık,  çocuk oyuncakları müzeciliğinin düşün babası  arkeolog Dr. Musa Baran, arkeolog Ekrem Akurgal, kooperatifçi- siyasetçi Mahmut Türkmenoğlu, eğitimci- siyasetçi Hasan Ali Yücel, şair Şükran Kurdakul, şair-yazar Attila İlhan, eğitimci Ferit Oğuz Bayır, gazeteci Hasan Tahsin, ses sanatçısı Gönül Yazar, beslenme uzmanı Osman Nuri Koçtürk, futbolcu Metin Oktay, belediyeci Behçet Uz, yazar Muzaffer İzgü, besteci Avni Anıl, şarkıcı- besteci  Sezen Aksu, yazar Halit Ziya Uşaklıgil, yazar Tarık Dursun K., yazar Necati Cumalı, şarkıcı Tanju Okan, ozan Homeros, gazeteci Gökşin Sipahioğlu, modacı Zühal Yorgancıoğlu, hukukçu- araştırmacı- tarihçi  Bilge Umar, Ortopedist Prof. Dr. Veli Lök.

Tabii ki benim aklıma gelenler bunlar. Mutlaka bilmediklerim de var...

                 Kentlilik bilinci, tarih sevgisi, kadirşinaslık ve bölgesel- ulusal değerlere bağlılık böyle bir projeyi zorunlu kılıyor.

Bugün başkan olsaydım hiç düşünmeden eyleme geçerdim.

Sokakları dolaşırken zaman zaman  düşünüyorum. Sokağa adı verilen kişileri o sokaktakiler bilmiyor. Basmane'ye yolum düştü, Alim Şerif Onaran'ın adının verildiği sokakta hiçbir kişi sayın Onaran'ın kim olduğuyla ilgili tek söz edemedi. Demek ki  sanatçının sokağa adını vermek de yetmiyor. Açıklayıcı bilgiler de yazılmalı. Yazılmalı ki yaşasın, yaşatılsın, unutulmasın !

 Bademlerli ünlü arkeolog Musa Baran, çocuk oyuncakları müzesi açmış fakat Bademlerli'den başkası bilmiyor. Bu, hepimizin suçu. Öğrenmemiş, öğretmemişiz. Ünlü ortopedist Veli Lök'ü tıp dünyası yere göğe sığdıramıyor, ödül üstüne ödül alıyor. Kaç İzmirli biliyor ?

Hiç unutamam...

Ünlü yazarımız Orhan Kemal, tedavi için gittiği Sofya'da  2 Haziran 1970'te ölmüştür. Cenazesi Türkiye'ye getirildiğinde uzun bir  araba konvoyu  cenaze arabasını izlemektedir. Edirne'den Babaeski'ye gelindiğinde , asfaltın dönemecinde  bir işçi arabaya yaklaşır. Elindeki çiçek demetini uzatır.

Demetin üzerindeki bantta şunlar yazılıdır : '' Biz işçiler, hatıran önünde saygıyla eğiliriz. ''

 

      Yukarıda saydığım isimler de , hatırası / ürettikleri  önünde saygıyla eğileceğimiz  İzmirlilerdir.

Unutmayalım, unutturmayalım onları !

YORUMLAR

  • 0 Yorum