Yerel  seçimlere giderken ( 2 )
Reklam
HAKKI ÜLKÜ

HAKKI ÜLKÜ

Yerel  seçimlere giderken ( 2 )

11 Aralık 2018 - 08:45

Aslında  anlatmak istediğim  konu  bir yerel  yönetim örneğidir. İnsanın geçmişinde kendi yaşadığı deneyler varsa  bunları  genç kuşaklara  aktarma  gereği duyuyor. Bir nevi  anılarını  paylaşma isteği  başgösteriyor.

Şunu gayet iyi biliyorum. 2002'de belediye başkanlığım bitti. 14 yıl yaptım o kutsal görevi.  5 yıl da  CHP'den  milletvekilliği yaptım, 11 yıldır da  emeklilik yaşıyorum. Yani bir başka deyimle nadastayım. Gerek ülke politikasını, gerekse yerel yönetimlerin hizmet konusunda yaptıklarını  kıyıdan kenardan izliyorum.

           Tabi şunu da kabul etmek gerekir ki, 20 yılda bir yeni kuşaklar yetişiyor. Çağ ve anlayışlar değişiyor. Sanayi toplumundan bilgi toplumuna doğru hızla gidiliyor.Yakında  robotların  egemenliği tüm dünyada  yaygın bir biçimde  üretime hakim olacak. Biz ve bizim gibi ülkeler de bu teknolojiye ya ayak uyduracak ya da  trenin kara vagonlarında ithal otlara talim edecekler. Bu tabloyu aşıp çağın gerisinde kalmamayı becerebilir  miyiz? Bence bilimi ve onun öngördüğü örgütlenmeyi rehber edinirsek becerebiliriz. Size basit bir örnek vereceğim.

          1989 yılında  henüz 6 aylık belediye başkanıyken o zamanki ismi 'Çevre Genel Müdürlüğü' olan   daireden  bir kimya  mühendisi bayan telefonla bana ulaşarak  “Başkan bey resmi gazetede yayımlanan ilana göre Aliağa’ya  ithal kömüre dayalı bir termik santral yapılacak. Haberiniz olsun istedim” dedi. Alelacele belediyenin teknik elemanlarını çağırdım. Onlar da bu konuda yeteri kadar bilgili değiller ama meslek odalarıyla imzaladığımız  protokol  gereği başkanları davet ettim. Epey tartıştıktan sonra  bir rapor hazırlayıp bana sunacaklarını söylediler. Onlar gittikten sonra aldı mı beni bir düşünce? Zaten Tüpraş ve Petkim'in baca gazlarından çıkan kimyasal partiküller, gemi sökümlerin özensiz çalışmaları nedeniyle denize döktükleri atıklar, demir çelik fabrikalarının baca gazlarından çıkan  kükürt dioksitler… Tamam raporlar gelecek de,  nasıl mücadele edeceğiz? Bunun yöntemi nedir?  Bizim bölgenin ismi Bakırçay’dır. 15 belediye var. Ben tek bir belediye olarak mücadele edemem. O halde o belediyeleri de bilgilendirmem lazım deyip başkan arkadaşların  parti ayırımı yapmaksızın tümünü Aliağa’ya davet ettim. Sağolsunlar hepsi de  davetime katıldılar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum