Alerji çektirir!
Hilmi GÜLTAY

Hilmi GÜLTAY

Alerji çektirir!

15 Şubat 2019 - 09:39

Alerji; vücudumuzun zararlı sayılmayan bazı maddelerin, hava şartları karşısında etkilenmesi olarak bilinir. Psikolojik etkenler dahi bu sebeplerden biri olmakta.  Kötü bir kış mevsimini bu yıl yaşamasak dahi, yine de kış mevsiminin gelmeden bittiğini görmekteyiz. Her yıl kış mevsimi sürecinde sağlığımız için önemli nice tedbirleri almayı ise unutmayalım. Alerji; yani alerjik rinit müzmin olup, yılın her mevsimi insanları etkiler. Soğukların gitmesiyle başlayan güzel havalarda çiçek açan ağaçlar ise en önemli alerji etkenleridir. Sadece çiçek ve tozlara karşı alerjik reaksiyonu olan kişiler azap çeker. İlkbahar mevsimi böylesi olumsuzlukların sebep olduğu ılımlı havaların yaşandığı ve yine de bir başka güzel bahardır. Rahatsızlığın bahar ve ardından yaz mevsiminde dahi sürebileceği unutulmayıp, tek çarenin; rahatsız olan kimsenin kendini dış etkenlerden koruyabilmesi olduğu bilinmeli. Bu konuda genel bilgiler vererek, önemli bir korunma statüsü sergileyerek bazı tavsiyelerde bulunan değerli uzmanlarımız görüş ve tavsiyelerini iletmekteler.                                                                                                                                                       

Alerji; herhangi hayvan veya bitkiye ait en ufak parçacığın vücudumuza girdiğinde, vücudumuzun da gözümüzü kaplayan zar ile burun veya boğazdan bağışıklık sisteminin karşılık vermesiyle, insan yaşamına verilecek zararı önler. Çünkü, insan varlığının doğasında olan yani yaradılışından dolayı bir korunma ve karşı koyma sistemidir.

Allerjen denilen tüm maddelerin etkilediği kişilerin bünyelerinin de allerjik olduğu unutulmamalıdır. Aynı zamanda bu olay aile fertlerinin arasında yaygın olarak görülür ve böylelikle de kalıtımsal olduğu da bilinir.

Hastalığın ilerlemiş halinde, astım dediğimiz hastalığın oluşumu ve ataklarına dikkat edilmelidir. Çünkü, nefes alma zorluğu ve krizleri, hastalığın da en sıkıntılı evreleridir. 

Astım atakları dediğimiz bu istenmeyen oluşumlara sebep olacak ortamlardan kaçınmalı ve mutlaka tedbir almalısınız.  

En önemli tedbirin, çimen, ağaç ve yabani ot polenleri yanı sıra dumanlı ve kirli hava ortamında koruyucu tedbirlerin alınması unutulmamalıdır. Alerjik rinit hastalığında; sürekli, dış mekan ile irtibatımız ise kontrol altına alınmalıdır. Ev tozu akarı, böcek ile hayvan tüyleri gibi nice alerjenler de etkili olurlar. Aksi halde ise hastalığın ihmali sonrası ilerlemiş haliyle bizlerin astım hastası olması kaçınılmaz olurki, yaşam ve sağlık sorunlarının sürekli izlenmesi gerekir.                                                                                                                                                       

YORUMLAR

  • 0 Yorum