Kavşaklar ve farkedemeyenler!
Hilmi GÜLTAY

Hilmi GÜLTAY

Kavşaklar ve farkedemeyenler!

11 Ocak 2019 - 08:56

 

Değerli trafik dostlarım, ülkemiz trafik kazalarında meydana gelen ölümleri yazmanın artık eğitici ve yeterli olmadığı ne yazık ki anlaşılmıştır. Oysa yine aynı amaç  doğrultusunda hizmet verici bir başka gelişmeyi sizlerle paylaşmak istedim.

Karayollarımızın Kocaeli bölgesinde, sensörlü yani sürekli yanıp sönen sarı ışık ikaz lambaları sürücüleri uyarmakta başarılı olup, ölümlü kazalar azalmakta. Zira yolların bir tarafında rastgele konulmuş olup belki de araba sayısının çok az olduğu noktalarda; sarı ışık-kırmızı ışık derken sürücüler de uzun süre beklemekteler. Çünkü az ileride ekip çevirmesine takılıp ceza yiyeceklerini biliyorlardı ve uzun süre olsa dahi boşu boşuna bekliyorlardı. Zaman öldürmek, insan öldürmeye eş değerde olmasa dahi, yine de önemli bir kayıptır. İşte böylesine yanlışları düzeltmek ve trafikte kaidelere uyum sağlanması için Kocaeli kavşaklarında araçların gereksiz beklemeleri önlendi.

Üstelik karşıdan gelen hiçbir araç olmadığı halde, gereksiz yakıt tüketimi ve zaman kayıpları artık yok. Milli servete sağlanan olumlu katkılar ise hiç az değil. Ulaşımdaki bu akıllı sistem ile trafik akışkanlık sağlıyor ve gereksiz zaman ile döviz kayıpları da yok. Avrupa ülkelerinde yıllardır kullanılan bu sistemler akıllıca bir kullanım sergiliyor olup; kavşaklara önce gelen araçların beklemeden yoluna devam etmesini sağlıyor.

Zira araç trafiğine boşu boşuna kapatılmış yol kısımlarında gereksiz beklemelerin yakıt ve zaman kaybı ile karşılaştıkları biliniyor. Bazı araçlar ise kırmızı ışığı dahi beklemeden geçerken nice ölümlü kazaların istenmeyen kötü örnekleri olmuşlardır. Bence; akıllı kavşaklarda çalışan akıllı trafik ışıkları yaptıkları görev ile başarılı olurken, bizlerin yöneticileri; akıl dışı daha ne varsa trafikte uygulamak ile meşguller.                                                                 

Kazaları önlemede ise akıllı davranışlar her şeyi çözecek olup; Bostanlı köprü üzeri kavşakta her an kaza olabilir ve OLMAKTADIR!!!.

Bu sebeple; Karşıyaka yönünden ve Mavişehir yönünden gelen araçlar; bu ışıklardan mahrum olup, kazalar oluşmaktadır. Bostanlı vapur iskelesi her iki yönündeki demiryolları geçitlerinde böylesi uyarıcı ışıklar yok. Belki; seçim sonrası fark eder kapı kapı dolaşan oy avcıları. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum