Kediler Günü…
Hilmi GÜLTAY

Hilmi GÜLTAY

Kediler Günü…

22 Mart 2019 - 09:32

Değerli dostlarım, sürekli trafik yazdığım köşemde bazı talepler yer almakta olup; kediler ile köpek yaşam konuları özel olarak istenmekte olup, bu can dostlarımızı hatırlatmak istedim.

Dünyamızı dahi paylaştığımız bu sadık dostlarımız kedi ve köpeklere hak ettikleri değeri vermeliyiz. Oysa, bir çok medeni ülkede içinde bulunduğumuz günler içersinde Dünya Kediler Günü haftası olarak her yıl kutlanmaktadır. Bu olumlu paylaşımın ilk defa İtalyan hayvan dostları tarafından başlatıldığı bilinir. Rusya mart, Amerika ekim, Polonya ise şubat ayları içersinde bu gelişimi her yıl kutlamaktadırlar. Böylesine medeni ülkelerde; her ne kadar güncel sayısal değerler olsa da, yaklaşık üç yüz milyon civarı kedi sayısı ev veya sokaklarda beslenmektedirler.

Ne var ki, evde beslenenlerin özel mamalar ile beslendiği bilinirken sokak hayvanlarına ise konteynırlara atılan yemek artıklarının bırakılmasıyla yaşamlarını ancak sürdürürler.

“Kedilerin ana vatanı neresi?” sorusuna bir hayli değişik cevaplar verilmektedir. Kabul gören rivayet ise Ortadoğu ülkeleri çıkışlı oldukları kesin gibi görülmektedir. Çin'den gelenlerin sayıları dahi pek az değil. Bu yönde en önem taşıyan uyarı sözleri; Amerikalı Genetik Bilimci Lessie Lysons tarafından gelmiş olup; bu hayvanların insan oğluna karşı çok çekingen oldukları ise özellikle bildirilmektedir. Ülkemizde hayvan haklarının her ne kadar değer gördüğü sorulduğunda ise bir çok hayvan dostlarına göre en alt seviyede olduğu bir gerçektir. Her ne kadar bazı belediyeler sokak hayvanları için barınaklar kurmuş olsalar dahi; yakaladıkları sahipsiz hayvanları kısırlaştırıp sokaklara ısrarla bırakmaktalar. Avrupa ülkelerine gittiğimizde ise çoğu kez bu manzaralara pek rastlanamaz olduğu gezginlerce bizlere iletilmektedir.    

YORUMLAR

  • 0 Yorum