Kim sahiplenecek ?
Hilmi GÜLTAY

Hilmi GÜLTAY

Kim sahiplenecek ?

29 Mart 2019 - 01:15

Değerli trafik dostlarım, yıllardır bunaldığımız trafikte yeterli çözümler bulunamazken her birimiz korkmaya başladık. Kaldırımlar yayalar için emniyet şeridi sayılıyorken tehlike oralara da sıçradı.  Zira kaldırımlar, artık yayalara ait olmayıp tehlike yaratır oldular. Park eden araçlar ile tehlikeli  sürüş yapan yiyecek taşıyan motosikletlilerin kullanımına bırakıldılar. Akdeniz ikliminin sahip olduğu  Şehrimizde ise bisiklet ve motosiklet kullanımı burada yaşayanları mutlu etmekteydi. Son zamanlarda trafikte kural tanımaz sürücülerin kullandıkları motosikletleri ve onların verdikleri huzursuzluğu görmekteyiz. Bunlar halk arasında “Felaket Böcekleri” olarak isimlendiriliyorlar. Çoğu sürücünün kask takmadığı görülürken, sürücü belgelerinin olmadığı da hemen anlaşılıyor. Plaka gibi bir levha yoktur, çoğunda. Üstelik olsa dahi; ikiye katlanmış plakayı ne polis ne de kamera sistemleri okuyamaz, böylelikle ceza yazılamaz.

Teknik donanımları yetersiz bu zararlı böcekler; kaldırımlarda, trafiğe kapalı alanlarda çarşı ve pazarlarda tehlike saçıyorlar. Trafikte o kadar özensizlerdir ki, girilmez levhası gibi yasak ve kırmızı ışıklara dahi uymazlar. Bayraklı altın yol gibi hareketli bir yolun sabah ve akşam trafiğinde ise, sürekli makas atarak giderler, bunlar plakaları okunamayan motosikletlilerdir. Üstelik bu yoldan sabah ve akşam iş dönüşünde; trafik yetkilileri yanı sıra nice il müdürümüz ve onun dört tarafını sarmış koruma ekipleri dahi /neden göremediklerini/ bu yolu kullananlar, telefon ve maille hep sormaktalar.

Çoğu küçük yaşlarda ve sorumsuz bu gençler, özellikle; hazır yemek, tüp ve su işletmelerinde görevli  (bazılarına göre sigortasız çalıştırıldığı söylenen) servis elemanları ve niceleridir. Bu sebeple, acil hizmet  görevi  gereği olunca karıştığı veya sebep oldukları kazaların sayıları da çoktur. Fakat kural ve yasalara uyum sağlayıp, girilmesine izin verilmeyen yerlerden uzak kalan ve trafik kurallarına saygılı davranan -motorcu dostlarımızı- ise tenzih ediyorum. 2918 sayılı Trafik Yasası nın genel hükümlerince ve 66. madde gereği motosikletlerin sürekli denetlenmeleri gerekir.                                                                                                                                             

Böylesine başıboş ve çarpıcı kuralsızlık gösteren ve sürekli karşılaştığımız kötü örneğin bir diğeriyse;  Karşıyaka çarşısı yani Kemal Paşa Caddesi' dir. Üstelik vapur iskelesinin karşı sokağı olan Karşıyaka çarşısından sabah - akşam yani günün her saati nice insanlar ve nice yetkili büyüklerimiz gelip geçmektedirler. Ne dersiniz bu rezaleti görmüyorlar mı? veya onlardan saklanıyor mu?  Sorularını mağdur kişiler sorarken, bu duyarsızlıkları sürdükçe görevlerinin bitiminde; Karşıyaka çarşısından hiç geçemeyecekleri de, yine aynı mağdurlarca ve çevre sakinlerince söylenmekte! Geçmiş yıllardan, bildiğimiz Belediye Zabıtası ise, hala işportacı peşinde mi?

Trafik Polisi ve  Zabıta burada görev yapmaya neden yetkili kılınmamışlar ?                                                                           Çünkü, kural tanımaz sürücü veya benzeri toplum yaşamına zorluk yaratanların davranışlarına müdahale edilemiyor. Üstelik bunlara bir de; Elektrikli Bisikletler eklendi. İnsanların arkasından sessizce gelen bu sinsi Felaket Böcekleri' nin kullanımları için hiçbir belge ve ehliyet istenmiyor.                 Üstelik sürücünün yaşı dahi sorulmuyor. Böylece Trafik Polisi dahi  müdahale edemiyor. Defalarca yazdığım ve yakınlarımın zarar gördükleri, benimse yürürken zorlanıp alışveriş edemediğim böylesi toplumsal sıkıntılara, geçmiş yıllarda değerli bir müdürümüz sahip çıkarak; Trafikteki  olumsuzluğa geçici engel olmuş ve düzen gelmesini sağlamıştı.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

YORUMLAR

  • 0 Yorum