Kış lastiği
Hilmi GÜLTAY

Hilmi GÜLTAY

Kış lastiği

25 Ocak 2019 - 09:59

Araçlarda kış lastiği kullanım zorunluluğu, 2011'de Başbakanlık genelgesiyle başlamıştı.Bu zorunluluk ise sadece ticari araçları kapsıyordu.Her yıl aralık ile mart aylarını içine alan dört ay sürecekti. Tüm ülkeler bu teknoloji ürününden faydalanırken bizler hep uzak kaldık.                                    Yasa gereği zorunlu olarak içinde bulunduğumuz kış mevsimi olmak üzere tüm araçlarda kış lastiği kullanımı zorunluluğu geldi ve bazılarımız uyguladık.                                                                                                                            

Emniyet Genel Müdürlüğü tüm illerimize yazılı talimat göndererek  tüm araçlarda  kullanım mecburiyeti başladı. Tüm araçların emniyet açısı yanı sıra can ve mal güvenliği sağlandı.

* Trafik yasası gereği araçların kış şartlarında kullanımı için hava ve yol şartlarına uyumu aranacaktı.

*Araç denetimlerinde seyir halindeki yollarda araçların lastik emniyeti açısından diş derinlikleri ölçülecekti.                                                                                                 

*Aşınmış lastikler ve yol için mahsurlu görülen durumlarda ceza işlemi uygulanacaktı.                                                                                                     Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğu karşısında Emniyet Genel Müdürlüğü de özel araçların kış şartlarında karayolu üzerindeki emniyeti açısından emniyetli lastik kullanma mecburiyeti getirdi.                                                                                                   

Karayolu üzerinde hava şartları gereği kış lastiği kullanmayan araçlar diş derinliği uygun lastik kullanmak zorundalar. Aksi halde yol ve hava şartlarına uyumsuz araç kullanmak suçu ile yeni miktar ceza kapsamı para cezası ödeyeceklerdir.

Üstelik lastiklerin kullanımı tehlike yaratacak ise araç trafikten men edilebilir.Yeni lastikler ile değiştirilmesi sonucu serbest bırakılır.Sağlıklı ve emniyetli araç lastiğinin diş derinliği (1,6 mm) altına düştüğünde tehlike yaratabilir ki  o lastik kabak lastik olarak anılır.                                                                                                                                  

Şehir merkezinde kar olmasa dahi buzlanma bazı noktalarda görülür ve çevre ilçelerimizde ise bu olumsuzluklar yaşanıp denetimleri gerekir.    Gerek ticari ve gerek araç sürücü ve sahiplerine hatırlatmak istedim denetimler ile ilgili bazı ihbarlar olduğu için kazalara sebep olacağı düşüncesindeyim.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum