Led ve ledsiz yollar...
Hilmi GÜLTAY

Hilmi GÜLTAY

Led ve ledsiz yollar...

14 Aralık 2018 - 08:57Değerli trafik dostlarım, memleketimizin  Başkenti  Ankara'da sürücü ve yayalar için trafik hizmetleri aralıksız sürmekte.

                                                                                                                                                                   Büyükşehir Belediyesi tarafından trafik hizmetleri detaylarıyla değerlendirilmiş. Cadde ve sokaklarda led ile düzenlenen sürücü, yaya geçitleri de kavşaklarda kaza sebeplerini engelleyen en önemli faktör olarak hizmet vermekte. Dünya ülkeleri arasında, modern başkent olmanın gururu yaşanıyor.  Böylece trafik hizmetleri de gereken hakkını alıyor ve gereğini eksiksiz yapıyor.  En önemli sayılan kırmızı-yeşil ışıklar ile trafikte dur-geç ikazları yaya ile sürücüleri denetlemektedir ve bu ikiliye yön vermektedir. Üstelik bu hizmetler trafik konforu ve bilgilendirmeleri sayesinde  sürücü ve yayalara trafikteki davranışları için kolayca ulaşmaktadır.Medeni ülkeler ve şehirlerde gelişmişlik trafikte görülüyor olsa gerek.                                                            Kış mevsiminin zorluklarından olan, yoğun kar yağışı ile buzlanma ve şiddetli yağmur gibi afadlar da  ise ikaz yönünde uyarı ışık, levha veya ledli yönlendirmeler araçların sürücüleri tarafından sağlıklı kullanımı yönünde koruyucu  yol hizmetlerini sağlamaktadır.                                                                                          Üstelik, bazı ilgili kurumlar olarak kış mevsimi sebepli koruyucu hizmetler önem taşıyor.                               Bazı Büyükşehir Belediye Hizmetleri olarak yol, hava durumları, sürücülerin yola çıkmadan bilgilendirilmelerini sağlıyor.

Kırmızı, yeşil renkli led ışıkları ise yol durumu ile trafik şartlarına göre öncelikli trafik ve yol durumu bilgisi sağlamaktadırlar.Üstelik led ışıkları ve levhaları yolun diğer ucuna doğru uzak mesafeden bilgilendirme görevini sağlarlar. Üstelik, led ekranları ise yolun diğer ucundan neredeyse çok yakınmış gibi görünür ve okunurlar. Üstelik sürücülerin yol durumu ve gideceği yolun taşıdığı tehlikeleri bilgilendirmeleri  koruyucu ve kurtarıcı bir özelliktir.                                                                                                                            İşte bu ve nice trafik hizmetlerinin denetim ve bilgileri kontrol merkezleri tarafından sürekli izlenir ve yetkililer bilgilendirilirler.                                                                                                                                                              Kontrol noktasından 24 saatlik süreçte kuş uçurulmuyor desek yeri vardır.                                                 Trafik ve koruyucu nice hizmetlerde Büyükşehir olarak gerçekleştirilen bu hizmetlerin tüm illerimize örnek ve gerçek benzerleri yönünde Elektronik Trafik Denetim ve uygulama Sistemleri kurulması en medeni ve gerçek hizmettir.

Ancak geçtiğimiz aylar içerisinde köşemde yer verdiğim led ışıklı trafik ikaz ışıklarının yapılması ve bir komşu ilden örnek alınmasını dile getirmiştim.                                                                                                                    Ancak konunun yetkili makamı, şehrin trafik şartlarındaki kullanımına uygun olmayan ve adı Mavi Tren olan bir ulaşım mekanizması getirmişlerdir. Trafikte araç ve yaya yollarını rahatça geçen ve eski kara tren gibi tan-tan dediğimiz ve geçitleri kapatma yoluyla emniyet sağlayan imkan ve tesislerde yok. Örneğin Bostanlı köprü üzeri ve daha önceki geçit gibi niceleri tren geçişiyle araç trafiğini durduramıyor.                                                                                                                                                                   Demem o dur ki bazı noktalara yapılan led ışıklı  trafik ikazları ölüm kokan ve  trafik koruyucusu eksik olan bir yoldur. Dilerim seçim propagandalarında yer alır ve yapılır?

YORUMLAR

  • 0 Yorum