Nerede çocuk koltuğu?
Hilmi GÜLTAY

Hilmi GÜLTAY

Nerede çocuk koltuğu?

05 Nisan 2019 - 10:59

Değerli trafik dostlarım, 2015 yılının ilk haftasında sormuştum ve yine tekrarlıyorum. Ülkemizde  çocuk koltuğu olan araç, neredeyse göremiyorum. Belki de; çocuklu araç sahibi yok veya bizden saklanıyorlar. Hani, çocuklarımız bizlerin umuduydu? Gerçek şudur ki; onlar için, trafikte neler yaptığımızı söyleyemeyiz. Önce bizler eğitilirsek, onlara iyi örnek olabiliriz. Bunun en güzel örneğini, her yıl trafikte yaşıyoruz. Çünkü, hala trafik polisini görünce emniyet kemerini takmaya çalışıyoruz. Unutmayınız; çocukların trafik kazalarında can verdiği ülkeler arasında ki sıralamada ilk beş arasında bulunuyoruz. 

   Geçtiğimiz yıllar itibarıyle Trafik Yasası gereği çocuklar; Hani onlar için hazırlanan koltuklarda seyahat edeceklerdi? Kanun ile bu konuya açıklık getirilerek çocukların araçlarda seyahat esnasında kullanması gerekli emniyet koltuklarının türleri dahi belirlenmedi mi? Yoksa yapılan bu çalışmalar ve alınan kararlar ile halkımıza yapılan uyarılar unutuldu mu? Oysa, kaç kez yazdım fakat yine hatırlatmak için tekrarlayalım.

Ağırlığı Dokuz kg. geçmemiş ve bir yaşını doldurmayan bebekler için (Ana Kucağı) tipi koltuk kullanılacak. Bu koltuk ise bebeğin yüzünün aracın arka camına bakacak şekilde araca monte edilmelidir. Ağırlığı on sekiz kg. geçmeyen ve dört yaşını aşmayan çocuklar ise (Güvenlikli Tip) koltuk kullanacaklar. Bu koltuk, çocuğun yüzü ön tarafa bakacak şekilde araca monte edilmelidir. 12 yaşına kadar ve ağırlığı 35 kg. civarında olan çocuklar ise; (Çocuk Güvenlikli) tip koltukları kullanmalıdırlar.  

   Emniyet Kemeri kullanımı ise; on iki yaş sonrası çocuklar da başlatılmalıdır. Ne yazık, bizlerin alışamadığı ve kullanmadığımız çocuk koltuğu; Gelişmiş ülkelerde bir trafik kuralı olarak kabul edilip uzun yıllardır ve başarıyla uygulanmaktadır. Çünkü, yasalara karşı saygı ve uyma zorunluluğu vardır. Üstelik tüm yasalarda olduğu gibi trafik kuralları ve buna uyum şartları; bizlerde olduğu gibi çok sık görev yeri değiştiren yetkililerin çıkardığı ve genelge denilen kararlar ile ve sıkça değişmez. Neredeyse, her saat başı bir insanımızı trafik kazalarında kaybettiğimiz ülkemizde ise; bu keyfiyet hiç düşünülmemelidir.Üstelik Trafik Yasaları caydırıcı olup, yıllık ceza getirisi de: Devletin kar edeceği ve gelir sağlayan emtialar arasına alınmamalıdır. Yani, bu cennet ülke de yaşayanların ise,artık sevgi ve saygı ile donanmış bir vatandaş olmaları sağlanmalıdır.Yoksa,gelir sağlayan bir emtea oldukları akla gelecektir. Her cezanın bir eğitim olarak ve insan yaşamına katkı sağladığı bilinen bu yaşlı dünyamızda artık bizlerde trafik kazalarından uzak olarak nasibimizi alabilmeliyiz.                                                                                                                                                  

  Üzücü olanı ise trafik; medeniyete doğru ve insan yaşamına katkı sağlayacak uygulamalar çıkardığı daha ilk günlerde bitivermiş olması ve artık trafik denetimlerin de; araçlar da yolculuk eden çocuklar için Emniyet Kemeri Koltuğu sorulmuyor? Üstelik annesinin kucağındaki bebekler ile babasının kucağında oturan ve direksiyon ile oynayan erkek çocukları sanki hoş karşılanıyor. Çünkü, bu görüntüleri ülkemizin her köşesinde yine görmeye başladık. 

   Araç servis istasyonları ile araç aksesuarı satıcısı mağazalarda Çocuk Emniyet Koltukları  indirimli fiyat ile ve çeşitleri giderek azalmış hale gelmektedir. 

  Denetimler de, soruluyor; Sürücü emniyet kemeri kullanıyor mu? Sürücü cep telefonu ile konuşuyor mu? Sürücü hız tahdidi sınırlarını aşıyor mu? Alkol var mı? Peki….çocuk koltuğu neden sorulmuyor? Çocuklarımız ve Kendimiz ile ailemiz için aracımızda Emniyet kemeri ve çocuk emniyet koltuğu bulunduralım ve mutlaka kullanalım ve böylece hayata bir kez daha bağlanalım.          

YORUMLAR

  • 0 Yorum