Sürücü frene basacak…
Hilmi GÜLTAY

Hilmi GÜLTAY

Sürücü frene basacak…

15 Mart 2019 - 10:09

Değerli trafik dostlarım, karayolu üzerinde hareket eden araçlar arasında geçiş üstünlüğüne sahip bazı özel araçlar bulunmaktadır. İtfaiye ile ambulans başta olmak üzere daha niceleri dahi vardır. Ambulanslar yanı sıra yaralı veya hasta taşınması ile bunlara ilk yardımın yapılması amacıyla diğer araçlarda kullanılır.

*Yangın ihbarı alan itfaiye ile acil müdahale araçları.

*Trafik güvenliği ve suçluların takibi ile genel güvenlik araçları yetki ve görev almışlardır. Ancak; trafik ışıklarının bulundukları mevki veya kavşaklarda ise yol hakkı ancak görevli trafik polislerince verilir. Trafik polisinin bulunmadıkları bölgelerde ise geçiş üstünlüğü: yaya geçitleri yanı sıra okul ve hastane önleri ile bulundukları kavşaklar olup geçiş üstünlüğü “YAYA”larındır. Geçişler sürecinde kırmızı-sarı ve yeşil trafik ışıkları bu sıralamada çalışırlar.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; ülkemiz trafik hizmetlerine en fazla önemi ve hizmetleri veren trafik dostu bir Bakanımız olup, geçmişten bu güne kalan eksikliklerin tamamlanmasına çalışmaktadır. Trafik kazalarını, gerçekleriyle mukayese eden ve göz önüne alarak ölümlü kazaların sayılarının saklanmaması ile hizmetlerin yerine getirilmesi yönünde önemli bir hizmet gerçeğidir. Takdir edilebilinecek bu davranış konu ile ilgili kurumlarca dikkatlerden kaçmamaktadır.                                   Zira uzun süreçte ölümlü trafik kazalarındaki sürücü veya yolcu ölüm sayıları gizlenmekteyken; bu günlere gelindiğinde ise; cesaretle açıklanmaktadırlar. Kara yolu trafiğinin son zamanlardaki incelemeleri dikkate alınıp izlenmesi olumlu bir hizmettir. Trafikte yayalarımıza böylece öncelik tanınmasına başlanmıştır. Zira; trafikte artık yaya önceliği kabul görmeye başlamıştır. Yayalar trafikte huzura kavuşurlarken, kendilerine ait yollardan yürümeyip, sürücülere engel olurlar ise işte her uygulama geriye dönüverir. Ülkemizin tüm il valiliklerine gönderilen genelge ile trafik yasa ve uygulamaları başlamıştır. Unutmayın; her sürücü yayalara yol vermek için aracının frenine basacak olup, yayalar ise sürücü yol hakkı gereği trafik işaretlerine uyacaklardır. Gerek sürücü ve gerek yayaların kurallara uymayanlarına ve frene basmayanlarına, tespiti halinde trafik para cezası kesilecektir.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum