Trafikte mağduriyet !  
Hilmi GÜLTAY

Hilmi GÜLTAY

Trafikte mağduriyet !  

06 Temmuz 2018 - 06:13

Ülkemizde ki trafik mağdurlarının sayısı her yıl on bin kişi olarak değerlendiriliyor.                                                                  İşte böylesi düşünce ve gerçekler çerçevesinde; her yılın bir günü, trafik mağdurlarını anma günü  olarak kabul edilmiştir.                                                                                                                                                 2005 yılı sonrası her yıl Dünya Sağlık Örgütü nün destek ve teşvikleriyle  BM tarafından Dünya genelinde katılımlar sağlanmaktadır. Ülkemizde 2007 yılı sonrası başlatılan bu aktivite ise ilgi görerek devam etmektedir.                                                                                                                                                       
Trafik kazaları sebebiyle meydana gelen ölümlerin sayısal değerleri ,bir istatistiki bilgi olmayıp,her biri gerçekleri içerir. En önemlisiyse kazalarda yaşamını yitiren kişiler kadar,geride kalan yakınları da kaybedenler  sayılırlar… İşte bu nedenledir ki; meydana gelen ihmal veya hata gibi olumsuzlukların hiç birine trafik kazası denilemez. Çünkü masum bir insanın yaşamının kural tanımaz kişilerce yok edilmesine ve bu toplu kıyıma sadece kaza diyerek geçmek doğru değildir.  Pardon demek ise yeterli midir?                                                                                                                                                                         O  halde, nice masum insanları trafikte kaybederken artık bu deyimi kullanmayalım.Trafikte ölümlere sebep olup,suçlu bulunan kişi ölüme sebebiyetten yargılanmalı ve bu yönde cezalandırılmalıdır.                                                                                                                                                                                      Geçtiğimiz  yıllarda İstanbul'da  kurulmuş olan; Trafik Mağdurları Derneği  nin insanlığa ve trafik hizmetlerine katkıları unutulmaz. Başkan Yeşim Ayöz ise insani düşünceler çerçevesinde gerçek bir trafik dostu olup şöyle özetliyor;                                                                                                                                 1-Etkili bir mobilite ile yaya merkezli ulaşım da; engelli,yaşlı,çocuk ve savunmasız bırakılan yayalar için yollarda güvenlik gerekiyor. 2-Çarpışma sonrası etkilenme,artık dikkate alınmalıdır. Çünkü, kayıplar,yaralanma ve sakat kalan mağdurlar ile yakınlarının yaşam kalitesi düşmektedir. Bu nedenle trafik mağdurları sorunlarına çözüm ve ilgi görmeli,yalnız bırakılmamalıdır.                                                3-Kurumlar arası iş birliği sağlanarak, trafik kazası sonrası yaşanan sorunların çözümünde ilgili kurumlarca iletişim ve işbirliği yasal düzenlemeler ile acilen düzeltilebilinmelidir.                                                                                                                           4-Devlet yardımı; kazalar sonrası bakım ve tedavi hizmetleri desteklenmelidir.                                                                5-Kaza suçlusu sayılan yani kazaya sebep olanlara,caydırıcı nitelikte trafik cezası ile tazminat benzeri ağır para cezaları verilmelidir.                                                                   
   Trafikte böylesine ölümlü ve yaralamalı kazalar sonucu suçsuz  ve mağdurların sayıları bir hayli fazladır . Bunun için trafik cezalarının da caydırıcı özellikte olması gerekir. Dünya ülkelerinde bir örneği olmayan ve sadece ü lkemizde  uygulanmakta olan peşin ödenen trafik cezaları için yapılan yüzde yirmi beş oranındaki  para indirimi caydırıcı olacağına, neredeyse teşvik edici olmaktadır. Daha geç  olmadan,trafikte ki en büyük yanlışlığı içeren  bu uygulama artık kaldırılmalıdır.                                                      Ülkemiz trafiğini yöneten sayın yetkililer; unutmayınız ki, bu istenmeyen olaylar,bir gün sizin veya yakınlarınızın dahi başına gelebilir.Trafikte koruyucu ve önleyici yasalar hepimize gerekebilir.

      

YORUMLAR

  • 0 Yorum