Unutulmayanlar !
Hilmi GÜLTAY

Hilmi GÜLTAY

Unutulmayanlar !

12 Ekim 2018 - 09:04

Değerli dostlarım, geçmiş yıllar öncesi yaşayıp, hatıralarımda kalan  trafikte bir ilginç olayı sizlerle paylaşmak istedim…Her ne kadar geçmişte kalsa dahi bu gün hatırlanması çok güzel.                      Çünkü karşılıklı saygı ve sevgiyle yerine getirilen her hizmet kutsaldır.                                                                                                                                                                                  Havalar bugünlerde olduğu gibi güzel olup zaman bir akşam vakti ve yıl 2008 iken bulunduğumuz yer Mavişehir'di. ..  Renault 12 araçlı trafik ekibi beş ayrı yolun birleştiği ege park kavşağını kesmişlerdi.  Gecenin saati; 2200 olup denetim esnasında gerekli tüm emniyet tedbirleri alınmıştı. Tepe lambası yanan( eski model) trafik aracın çevresinde trafik konileri konularak yol daraltma işlemi yapılmıştı. Fosforlu yelekli trafik polisi çevirme yaparken, diğeri araç içersinde cezai işlemleri uygulamaktaydı. O günlerde; modern araç ve araçlarda gelişmiş muhabere sistemleri yoktu !                                                                                                               
Oysa, birçok okurumun şikayeti olan.... Mavişehir'de trafik denetimlerinin neden yapılmadığını  yazmak istiyordum. Bu kavşaktaki trafik ışıklarını: büfelere, taksi durağına ve benzeri nice noktalara ve semt sakinlerine uzatılan dilekçelere imza toplayıp ve görevli olduğum; İl Trafik Komisyonu Üyesi olarak mücadele ederek yaptırmıştım.                                                                                                                                                 Büyükşehir belediye Trafik Daire Başkanı Naci Balcı nın destekleriyle  de Mavişehir e ilk trafik  belirtilerini  getirebildik...Böylesi başlangıçlar ve imece sonrası; Mavişehirin ana caddesi olan 2040 sokak trafik denetimi , ilk kez ve gerçek  olmuştu.                                                                                                                                         Mavişehir de ilk gece yarısı trafik denetimi  gerçekleşti. Trafik Polisleri; Mehmet Açıkgöz ile Ali Çelik, trafik canavarlarına göz açtırmıyordu. Bu noktadan kimler geldi,neler geçtiğini bir bilseniz.Gecenin ilginç suçluları  ,alkollü sürücüler başta olmak üzere,farı bozuk araçlar,ruhsatı olmayanlar,hacizli olan ve nice arananlar. İşte bu sırada takviye ekip te geldi. Trafik Polisleri Nadir Kaptıkaçtı ve Hasan Ersoy  arkadaşlarına destek olarak denetime katıldılar.Dikkatimi çeken ilginç olaylar,hala daha aklımdan çıkmıyor.Çünkü; her iki ekip polisleri durdurdukları araç sürücüsünün konuşmasına fırsat vermeden / Seçilmiş cümleler/ ile onları rahatlatıyor ve ardından evrakları istiyorlardı. Araçtaki kişilerin fazla olduğunda; sürücünün kulağına doğru eğilip 
 –Alkol aldınız mı?-diye soruyorlardı. Sonradan öğrendiğime göre;bu davranış ile sürücü  araçta bulunabilecek misafirine karşı küçük düşürmemek isteniyormuş.  Diğer taraftan da,sürücü nün alkol kokusu tespit edilmekteymiş. Ve nice olumlu diyalog ve tespitler… İşte böylesine akıllı ve beyefendi Trafik Polislerine köşemde yer verdim ve amirlerine teşekkür ettim. Çünkü, bu davranış ve onlara  destek olabilmek te benim görevimdi.

Sonuçta  bazıları rahatsız olup,böylesine eğitici vasıf taşıyan ve kutsal bir görev olan –trafik denetimlerini- şikayetler ile engellediler. Bizler bu nezih semte;huzur içersinde yaşamak  yanı sıra insanca ve karşılıklı saygı göstermek ve görmek için gelmiştik. Böylesine muhteşem trafik polislerimize gelince; belki de amirlerinden  hiç teşekkür almamış olsa dahi  bizim Anılarımızda kalan bu  Polislerimizi ,minnet ile bir kez daha anıyoruz.             Bu günler gelindiğinde ise,  Polisi dahi göremez olduk. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum