Yayalara yol hakkı yasalaştı!
Hilmi GÜLTAY

Hilmi GÜLTAY

Yayalara yol hakkı yasalaştı!

08 Mart 2019 - 09:44

Medeni ülkelerde toplu yaşamın kuralı, saygı ve sevgi esaslıdır. Farklı uygulamalar olsa dahi, kanun koyucu bunların içeriğini bilerek düzenler. En güzel örnek ise sürücülerin yayalara ve yayaların da trafik ışıklarına uymaları ve araç geçişlerini kendi hakkı sayarak engellememelidir.

Yayalar mutlaka yaya geçitlerini kullanabilmelidirler. Yaşamımızda basit trafik kuralına dahi uyum genel kültür göstergesidir. Ne var ki; ülkemizin her bir köşesinde bazı sürücüler bırakın yayalara yol vermeyi insanlarımızın üzerine dahi araç sürerek yol hakkı istemekteler. Bunun en güzel örneği; Karşıyaka vapur iskelesi ve onun önünden denetimsiz bir şekilde halkın arasından geçen mavi tren ile yetersiz ve emniyetsiz yaya geçidini aşmaya çalışan korkusuz yayalardır.

Bu insanlarımızı Tanrım korusun. Çünkü, bu noktadan sabah ve akşam saatleri geçen üst düzey ve konu ile yetkili kişiler gelip geçmekte.

Zaten yasaları çiğnemeyi, bir kural haline getiren bizler kırmızı ışıkta geçerken keyif almaktayız. Oysa, bu tür davranışları sergileyen ve kırmızı ışıkta geçmeyi alışkanlık veya bir trafik oyunu sayan sürücülerimize 2918 sayılı trafik yasası 47/1-b maddesi gereği para cezası kesilen bir önemli trafik suçudur. 

Güzel İzmir'in nice yaya geçitlerine araçlar park edilmektedir. Her gün geçtiğim Mavişehir köprü üzeri en belirgin örnektir. Trafikte bu yaşananlar olağan kabul edilip, her yer araç parkı oluşur. Kentimizin hareketli caddelerine ve elektrikli tren geçtiği Bostanlı İskelesi yönünde her iki tarafı ve köprü üzerine trafik ikaz işaretli direkler dikilmelidir. Bu geçitler denetimsiz olup yaya ve araç trafiği sıkıntı yaşar. Üstelik bazı sürücüler sarı ışıkta geçerek tehlike yaratırlar. Burası kazalarıyla bilinen bir geçittir. Ne varki; trafikte sürücülerin yaya önceliğini unutmamaları gerekir. Yayaların ise araç trafiğini kazalara sebep olacak derecede kullanmamaları istenir.

Sevgili ve medeni dostlarım; trafik medeniyet ise bizler de medeniysek ne gerek var bunlara?                                                       

YORUMLAR

  • 0 Yorum