Barış Çocuk Orkestrası (3)
Reklam
İbrahim PAKER

İbrahim PAKER

Barış Çocuk Orkestrası (3)

12 Ocak 2019 - 09:09


Barış Çocuk Orkestrasının hikayesini iki haftaya sığdıramadığım için bugün kaldığım yerden devam ediyorum. Ancak, yazımın bazı bölümlerini hatırlatmak istiyorum. Venezüella’da 1975’te kurulan “el sistema” modeli, çocuk ve gençlerin suça eğilimlerini engellemek için başlatılmış bir müzik projesi. El sistema modeli yıllar sonra, İzmir Devlet Opera Balesi ve Ankara Devlet Opera Balesi’nde  başrol solist sanatçısı Selmin Günöz’ün radarına takılınca hikayenin ilk satırları yazılmaya başladı. İzmir’de sanat eğitimi alamayan Eşrefpaşa ve Kadifekale semtlerinde yaşayan çocuklara ulaşıldı. İlk başvuru sırasına göre, ilkokul 1-5 sınıf aralığında, 20 çocukla yola çıkıldı. Ve 1 Ocak 2016’da oluşumun imzası atıldı. Bağışlanan enstrümanlarla çalışmalar başladı. Sanata ve çocuk eğitimine gönül verenler sayesinde 3 Kontrabas, 5 Cello’ları oldu. Artık Senfonik Orkestra olma yoluna girilmişti. 1 Mart 2017 tarihi itibariyle "Barış Çocuk Orkestrası Koruma ve Geliştirme Derneği’nin kuruluşu onandı. Yönetimde; Başkan Selmin Günöz’ün yanında, Aykut Güsar, Mukadder Özden, Ahmet Yıldız ve Berna Ayaz Akbaba yer aldı. 
Sonraki süreç su gibi aktı, konserler, organizasyonlar birbirini izledi. Orkestra, kadrosuna katılan 66 çocuk ve 4 eğitmeniyle üst seviyelere ulaştı. Cam Merkezi sponsorluğunda çalışmalarına devam ettiler. Günöz sürpriz bir açıklamada bulunarak; “Cam Merkezi ile yapılan görüşmeler sonucunda adımızı Cam Merkezi Barış Çocuk Senfoni Orkestrası olarak değiştirdik” dedi. İzmir’de imkanları kısıtlı çocukları müzikle buluşturmak adına yola çıkan ve cam işleme sektöründe faaliyet gösteren Cam Merkezi sponsorluğunda çalışmalarına devam eden Cam Merkezi Barış Çocuk Senfoni Orkestrası, yılın ilk konserini Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’de verdi. Organizasyona sanatseverler, dernek gönüllüleri ve Cam Merkezi Çalışanları katıldı. Etkinliğin açılışını yapan, Selmin Günöz, “Orkestramız özellikle müzisyenlerin verdiği gönüllü desteklerle, sanatseverlerin yardımlarıyla gelir seviyesi düşük ailelerin yetenekli çocuklarını müzikle buluşturmak için kuruldu ve bugün bir senfoni orkestrasında bulunan tüm müzik aletlerine sahip büyük bir çocuk senfoni orkestrası olarak yolumuza devam ediyoruz.” dedi. Daha sonra söz alan Cam Merkezi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülfem Yorgancılar Perçin ise şunları söyledi: "Çocuklar bizim geleceğimiz, umudumuz. Tıpkı Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi; Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevi. Biz de Cam Merkezi Ailesi olarak üstümüze düşeni yapmaya, geleceğimiz olan çocuklara ulaşılabilir eğitim platformları oluşturulmasına destek olmaya devam edeceğiz. Bugün, bu güzel sahnede, bu büyük gururu bizimle paylaşmak üzere gelen tüm sanatseverlere teşekkür ediyoruz. " Konserin ardından Cam Merkezi Barış Çocuk Orkestrası Koruma ve Geliştirme Derneği’nin yeni yeri gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı.
Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Selmin Günöz, önce Eşrfpaşa ve Kadifekale semtlerinden 20 çocukla yola çıktı. Elini taşın altına sokacak bir yönetim oluşturdu, hep birlikte başarıdan başarıya koştular ve bugün 66 çocuk, 4 eğitmeniyle tüm müzik aletlerine sahip büyük bir çocuk senfoni orkestrasına ulaştılar. Bu çocukların artık yaşam çizgileri değişti. Her biri sanatçı olma yolunda yarışırken yaşıtlarına da örnek olacaklar. Böylesi bir oluşuma imza atan Selmin Günez’e, ekibine, başta Gülfem Yorgancılar Perçin olmak üzere destek veren tüm yardımseverlere binlerce teşekkürler.    

YORUMLAR

  • 0 Yorum