"Bayat 'yeni fikirler' kabak tadı veriyor."
İbrahim PAKER

İbrahim PAKER

"Bayat 'yeni fikirler' kabak tadı veriyor."

11 Nisan 2019 - 07:00

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’la bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı’nda yer alan Akıncı-Lute görüşmesi, yaklaşık 1 saat 45 dakika sürdü. Görüşmede, Akıncı’ya, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu ile diğer yetkililer eşlik etti. Cumhurbaşkanı Akıncı ile görüşmesi öncesinde Lute,  dün sabah Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Rum Başkanlık Sarayı’nda görüştü. Rum haber kaynakları görüşmenin 2 saat 15 dakika sürdüğünü ve Lute’un başkanlıktan herhangi bir açıklama yapmadan ayrıldığını belirttiler. Anastasiadis ile Lute arasındaki görüşmeye, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis ve Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’nun da katıldı.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile BM Genel Sekreterinin Kıbrıs için atadığı Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un dün gerçekleşen görüşmesinin ardından Rum basınında çıkan haberleri değerlendirdi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Özersay, Anastasiadis’in masaya yeni taşıdığı söylenen fikirlerin siyasi eşitliği sulandırdığını ve ‘bayat’ olduğunu kaydetti. Özersay şu ifadeleri kullandı:“ Downer zamanında ortaya atılan ama siyasi eşitliği sulandırdığı için devre dışı kalan bayat düşünceleri Rum lider yeniden masaya taşımış bugün Rum basınına göre. Dönüşümlü Başkanlık yerine, her hal ve şartta her zaman bir Kıbrıslı Rum Başkan ve dönüşecek olan sadece Başbakan. Yani Başkan sadece Rum, Başbakanlık da Rum ve Türkler arasında dönüşümlü. Özetle devlet başkanı her hal ve şartta bir Kıbrıslı Rum. Anlaşılan bunu “yeni fikir” olarak müzakerelerin devamını tercih eden konformistlere yutturmaya çalışacak. Statükonun devamını sağlayacak türden bir müzakere için bayat “yeni fikirler” kabak tadı veriyor.”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un görüşmesinin ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Lute ile yaptıkları görüşmede siyasi eşitlik ve kararlara etkin katılım konusunda Rum Yönetimi Başkanı Anastasiades’in olumsuz tavrından vazgeçmediğini üzülerek tespit ettiklerini dile getirdi. Burcu şöyle konuştu, “Bu şu demektir, geçmiş mutabakatlara saygı gösterilmemektedir, 30 Haziran’da Guterres’in sunduğu çerçeveyi aynen kabule hazır değildir, bunu da bugün tespit etmiş bulunuyoruz. Dolayısıyla bu aşamada üzülerek söylüyorum ki Sayın Lute’nin görev tanımını tamamlayabileceği olanaklar mümkün görülmemektedir. Sanırım bu durum 15 Nisanda Sayın Genel Sekreterin Güvenlik Konseyine sunacağı rapora da bu şekilde yansıtılacaktır”  Kıbrıs Türk tarafı ve Cumhurbaşkanı Akıncı’nın durumunun çok net ve açık olduğunu kaydeden Burcu, ilerlemek istiyorlarsa mevcut durumdan öteye düşünmeleri ve ilişkilere bu felsefe ile bakmaları gerektiğini kaydetti. Bunun için üç şeyin şart ve olmazsa olmaz olduğunu ifade eden Burcu, bunları geçmiş mutabakatlara saygı, 11 Şubat 2014 ortak açıklama belgesindeki ilkelere saygı ve Crans Montana’da BM Genel Sekreteri Antonio Guteerresin sundugu 30 Haziran çerçevesini sulandırmadan aynen kabul etmek olarak sıraladı. Kıbrıs Türk tarafının bu durumda olduğunu ve bundan öteye yürümeye hazır olduğunu kaydeden Barış Burcu, “Yeter ki bu durumdan sapılmasın” diye konuştu. Olgun: “Kıbrıs meslesi ve Doğu Akdeniz’in jeopolitik/jeostratejik koşularında ciddi değişim var” dedi. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum