'Dünya listelerinde yer alan Türk kadını'
İbrahim PAKER

İbrahim PAKER

'Dünya listelerinde yer alan Türk kadını'

13 Nisan 2019 - 07:00

Yaklaşık iki hafta önce Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan’la gerçekleştirdiğimiz İzmir toplantımızla ilgili bazı bilgileri sizlerle paylaştım. Ancak, araya 31 Mart seçimlerinin analizi girdi. Bu nedenle Armağan ile ilgili bilgileri aktarmaya bugün kaldığım yerden ve bazı ilaveler de yaparak devam ediyorum.  

Erkek egemen otomotiv sektöründe traktör üreterek kadın girişimciliğine önemli bir örnek oluşturan, çalışmalarıyla Türkiye ekonomisine damga vuran Zeynep Erkunt Armağan’ın başarıları şimdilerde yurt dışında da ödüllendiriliyor. Zeynep Erkunt Armağan, Women Presidents’ Organization (Kadın Yöneticiler Organizasyonu) tarafından yapılan değerlendirmede son 4 yılda 3 kere dünya listesinde yer alma başarısını da gösterdi. Dünyada traktör üreten ilk kadın unvanını taşıyan Erkunt Traktör Kurucusu Zeynep Erkunt Armağan, Fortune Dergisi tarafından gerçekleştirilen araştırmada bu yıl da "Türkiye'nin En Güçlü 50 İş Kadını" arasında yer aldı. Armağan, şirketinin büyüklüğü ve global ekonomideki önemi, kurumun performansı, yönetimin kariyer çizgisinde nasıl ilerlediği ve sosyo kültürel kalkınmaya etkileri gibi önemli kriterleri aşarak Fortune listesine girerek büyük bir başarıya imza attı. Amerika’da düzenlenen, “Dünyada Şirketini En Hızlı Büyüten 50 Kadın CEO” araştırmasında da 3'üncü kez listeye giren tek Türk sanayici unvanına sahip Armağan, son yıllarda kadın platformlarında cinsiyet eşitliği için gerçekleştirdiği çalışmalarını kendi şirketinden başlatarak sektöre yayıyor; üniversite öğrencileriyle de sık sık bir araya gelerek iş hayatındaki tecrübelerini paylaşıyor. Ayrıca, genç girişimciler için de cesaret veren görüşleri yeni kuşaklar tarafından yakından takip ediliyor.

İzmir’deki sohbet toplantımızda, 37 yıllık sanayi yolculuğunda makine ve otomotiv sektörünün gelişmesi için çalıştığını ifade eden Zeynep Erkunt Armağan, “Ülkemizdeki kadın ve erkek nüfusu neredeyse eşitken, iş hayatındaki görüntünün erkek nüfus ağırlıklı olmasını çok iyi analiz etmeliyiz. Başka bir deyişle toplumun en iyi yarısını içermeyen iş hayatı ne kadar hızlı ilerleyebilir iyi düşünmek ve ülkenin gelişimi için kadınları hızla iş hayatına dahil etmek gerekli. Kadınlarımızın son derece akıllı olduğunu, analitik düşünebildiğini, çıktıkları yolda sabırla, sebatla muhakkak başarıya ulaşabildiklerini 37 yıldır görüyorum ve örnek teşkil etmeye çalışıyorum” diye konuştu. Yıllardır kalkınmanın anahtarının sanayiden geçtiğini söylediğini ve bunun gereklerini yerine getirmeye çalıştığına dikkat çeken Armağan,“Bu gerekliliğin içine kadın istihdamı da dahil. Bir kadın olarak makine sektöründe ulaşabildiğim tüm başarıyı ailemden aldığım güce ve sektör ayırt etmeden hissettiğim çalışma aşkıyla olduğu kadar, zaman zaman sektörde kendimi yalnız hissetmeme rağmen geri adım atmadan çabalamama borçlu olduğumu da biliyorum. Sanayici kadınların hızla çoğalmasını ve ülkemizin nüfus dağılımının iş hayatına da yansımasını diliyorum” dedi. 

Dünya ve Avrupa ödüllerini kazanmak Zeynep Erkunt Armağan ve Türkiye için büyük onur. Son dört yılda 3 kez dünya listelerine girmek ve ‘Türkiye’nin en güçlü 50 kadını’ listesinde de son 6 yılda aralıksız yer almak çok önemli bir başarı. 

Ve bizler böylesi başarıların devamı için her türlü desteği vermeye hazırız.     


YORUMLAR

  • 0 Yorum