'Erkunt'çiftçisine finans desteği veriyor
İbrahim PAKER

İbrahim PAKER

'Erkunt'çiftçisine finans desteği veriyor

30 Mart 2019 - 05:34

Zeynep Erkunt Armağan, Erkunt Traktörün sadece Yönetim Kurulu Başkanı değil, aynı zamanda şirketin araştırma ve pazarlama görevlerini de başarıyla yürütüyor. Bu nedenle, yaşamının önemli bir bölümünü yurt dışında (4 kıta arasında) geçiriyor. Yoğun iş temposu sürecinde fırsat buldukça İzmir’e de geliyor. Geçtiğimiz hafta Perşembe bu özel günlerden biriydi. Yaklaşık altı aydır görüşmemiştik. Düzenlenen mini toplantıda bol bol sohbet etme imkanı bulduk. Baharı erken karşılayan İzmir’in güzelliğinden yine etkilenmişti. “Bu şehre ne zaman gelsem gitmek istemiyorum” derken bir gün kendisini emekliye ayırdığında kesinlikle İzmir’e yerleşeceğinin altını çiziyordu. Hatta bizlere, “Neresini tavsiye edersiniz” diye sordu. Bizlerden pek çok öneri (Çeşme, Alaçatı, yarım ada, Urla, Güzelbahçe gibi) geldi. İşin şakası bir yana, şayet bir gün emekli olabilirse gerçekten de İzmir’e yerleşeceğine kesin inanıyorum. Veya Erkunt’un bir benzeri İzmir’de kurulsa, emekliliği beklemeden gelecek.   

Ve döndük esas konumuza. Yani, Erkunt traktörün 2019 yılının sürpriz atağına. Bu kez gündemde farklı bir model yoktu. Biz bile şaşırdık. Zeynep Erkunt Erdoğan, “Şimdi Türk çiftçisinin finansman desteğine ihtiyacı var. Yeni traktör bir sonraki basamakta” dedi. Toprakla uğraşmanın, söylendiği kadar kolay ve herkesin başarı ile altından kalkabileceği bir üretim biçimi olmadığını belirten Zeynep Erkunt Erdoğan, “Göz önüne alınması gereken o kadar çok faktör vardır ki, tarımda tüm işler yolunda giderse mucize demektir. Doğru ürün seçilecek, her türlü iklim şartına hazırlıklı olunacak, pazarlama problemlerinin üstesinden gelinecek, tüm bu işleri yaparken de çıkabilecek herhangi bir ekonomik sıkıntıda ayakta durabilmek için doğru karar verilecek, doğru adım atılacak. Bu yıl çiftçimizin sıkıntıda olduğu bir yıl; gerek tabiat şartları, gerek ülkenin içinde bulunduğu iktisadi durum çiftçimizi üzdü, yavaşlattı hatta duraklattı. Çiftçimiz sadece işletme giderlerine kaynak ayırıp, makine ve teçhizat yatırımı kararlarını öteledi. Hal böyle olunca mekanizasyon sektörü de tarımsal üretim sektöründen etkilendi ve neredeyse durma noktasına geldik” diye konuştu. Erkunt Traktör olarak çiftçilere nefes aldırmak için Erkunt Finans’ı hayata geçirdiklerini ifade eden Zeynep Erkunt Erdoğan, Erkunt Finans ile diğer kuruluşlardan kredi alma imkanı olmayan çiftçilere destek olmayı ve makine yatırımı yapmaları için ihtiyaçları olan maddi imkanları sağlamayı hedeflediklerini vurguladı. Zepnep Erkunt Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü; “Egeli çiftçimizin kredisi bizde sonsuz. Üstlendiğimiz uğraş kendi gücünüzden üstün bir gücün de varlığına ihtiyaç duyuyorsa, işinizi kolaylaştıracak, gücünüze güç katacak bir yol arkadaşına; traktöre ihtiyaç duyuyorsunuz. Erkunt yanı başınızda dedik; hep değerli çiftçimize, bugün de Erkunt Finans ile sözümüzün arkasında durduğumuzu bir kere daha gösteriyoruz. Bağında, bahçesinde, serasında ve tarlasında yükünü hafifletecek, sorunsuz çalışacak, maliyetlerini ve çalışma saatlerini düşürecek, her zaman yanında olan, değer veren bir markanın güvenini hissederek kendine yeni bir yol arkadaşı edinmek isteyen Ege çiftçisini, düşük faiz oranlı, yılda tek ödemeli ve 5 yıl vadeli traktör kredisi veren Erkunt Finans’a davet ediyorum”

Sektördeki durgunluğu farklı bir finans kaynağı yaratarak çiftçisine destek olmaya çalışan Erkunt Grubunu öncelikle kutluyor, yeni finans projesinin hedefine ulaşmasını temenni ediyoruz…                          

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum