'Gelecek için kadınlar' (1)
İbrahim PAKER

İbrahim PAKER

'Gelecek için kadınlar' (1)

19 Ocak 2019 - 00:21


İzmir Ticaret Odası’nda geçen Salı günü İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD)’ın düzenlediği “Gelecek için kadınlar” buluşması muhteşem bir toplantıya dönüştü. İlgi o denli büyüktü ki, yoğunluk nedeniyle ayakta kalan kadınlar için salonun yan bölümleri devreye alındı ve ek koltuklar ilave edildi. Böylesi bir katılıma gerçekten de ilk kez tanık oldum. Kadınlar hem ‘kadın’ı konuştu hem de kadınların önündeki engelleri kaldırma yolunda atılacak adımları tartıştılar.
Detaylara girmeden önce, bu çok özel organizasyon hakkında bilgi vermek istiyorum. İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD), iş dünyasındaki kadının daha da güçlendirilmesini hedefleyen ve ABD Büyükelçiliği’nin fon desteği verdiği  “Ege Bölgesi’ndeki İş Kadınları Derneklerinde Kapasite Geliştirme” projesi kapsamında faaliyetlerini sürdürüyor. Karşıyaka Belediyesi, Ege ve Dokuz Eylül Üniversiteleri, Aydın, Manisa ve Denizli Ticaret Odaları’nın da katkı koyduğu proje kapsamında iş kadınlarının güçlendirilmesini amaçlayan eğitim, toplantı ve dağıtım faaliyetleri İZİKAD tarafından yürütülüyor. Konuyla ilgili olarak, İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter yaptığı açıklamada, “Kadını en iyi kadın anlar’ anlayışından yola çıkarak, kadınların iş yaşamındaki görünürlüğünü arttırmaya ve STK’ları daha aktif olmaya teşvik ediyoruz” dedi. İZİKAD’ın Ege Bölgesi'ndeki İş Kadınları Derneklerinde Kapasite Geliştirme ve İş Dünyasında Kadın Hakları ve Liderlik Gelişimi eğitimlerini kapsayan ve İZTO’ da gerçekleştirilen ‘Gelecek İçin Kadın’ projesinin kapanış toplantısı bu nedenlerle büyük ilgi gördü. Projenin kapanış toplantısına Şafak Pavey, Gülsün Bilgehan Toker ve Canan Güllü’de konuşmacı olarak katıldı.   
Ev sahibi sıfatıyla ilk konuşmayı İZİKAD Başkanı Huriye Serter yaptı. Bu proje ile Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği'nin açtığı Small Grant Programı'na başvurarak destek almaya hak kazandıklarını ifade eden Serter, fizikte, kültür ve sanatta, tıpta, kadınlarla ilgili sosyal sorumluluk projelerinde başarılar elde ederek gelecek vaat eden genç kadın girişimcilerle bir araya gelmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Türkiye'deki ilk kadın hareketinin 1828 yılında İzmir'de gerçekleştiğine dikkat çeken Serter, İzmirli kadınların ekmeğe yapılan zammı protesto ederek üçüncü günün sonunda geri aldırmayı başardığını hatırlattı. Aslında verdiği bu örnek ile kadınlara önemli bir mesaj ileten Serter, “Kadınların pozitif ayrımcılıktan ziyade, erkeklerle eşit fırsatlardan yararlanmaya ihtiyacı var. Bunun için yasalarımız mevcut. Fakat maalesef uygulamada sorunlar yaşıyoruz. Dünyada bir ülkenin gerçekten demokratik olmasının en temel göstergelerinden bir tanesi, iş dünyasında, meclislerde, yerel yönetimlerde, karar mekanizmalarındaki kadınların oranıdır" dedi. İZİKAD olarak daha iyi, daha eşitlikçi bir dünya için BM'nin Global Compact üyesi olduklarını ifade eden Başkan Serter, iş dünyası liderlerinin, toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletecek politikalar oluşturmasına yönelik yedi ilkeden oluşan kadının güçlenmesi prensiplerini imzalayarak savunucusu olacaklarını sözlerine ekledi. (Haftaya: Genç kadınlar ve konuşmacılar)
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum