Hükümeti kurma görevi Ersin Tatar'a verildi
İbrahim PAKER

İbrahim PAKER

Hükümeti kurma görevi Ersin Tatar'a verildi

16 Mayıs 2019 - 07:00

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, hükümet kurma görevini Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar'a verdi. Akıncı, Tatar’ı kabulde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı olarak "Bu parti bu parti ile hükümeti kuracak" gibi duyumlarla hareket edemeyeceğini belirterek, mecliste temsiliyeti olan tüm partilerle tek tek, yüz yüze görüştüğünü söyledi. Cumhurbaşkanı olarak 4’üncü kez görevlendirme yaptığını ve her seferinde temaslarını 3-5 gün içerisinde tamamladığına işaret eden Akıncı, dörtlü koalisyon hükümetinin istifasının üzerinden 4 gün geçtiğini ve beşinci gün görevlendirmeyi yaptığını kaydetti. “Kendi adıma başka bir hesabım olamaz” diyen Akıncı, bu süreyi partilerin kendi içlerinde veya birbirleriyle değerlendirme yapması için uzattığını ve partilerin bu süreden faydalandığını gözlemlediğini kaydetti. Hükümetlerin ve muhalefetteki partilerin Cumhurbaşkanlarıyla sağlıklı bir diyalog içerisinde olmasının şart olduğunu ifade eden Akıncı, gereksiz zıtlaşmaların zararının topluma ödetildiğini kaydetti. Akıncı, eleştirilerin olmasını beklediğini ancak bu eleştirilerin dengeli ve itham boyutuna varmaması gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, iyi, doğru ve hızlı icraatlar temennisinde bulundu. UBP Genel Başkanı Ersin Tatar ise, bugünden itibaren mecliste bulunan partilerin milletvekili sayısına göre temaslarına başlayacağını ve bu temasları hafta sonuna kadar sürdüreceklerini kaydetti. Cumhurbaşkanı ile her zaman iyi ilişkiler içerisinde olmaya gayret edeceklerini belirten Tatar, Cumhurbaşkanı ile Kıbrıs meselesi başta olmak üzere farklı görüşlere sahip olabileceklerini ancak bunları uygarlık seviyesinde tartışacaklarını kaydetti. Tatar, UBP olarak çalışmalarını gelecek nesillerin de bu topraklarda kalmasını sağlama anlayışıyla sürdüreceğini kaydetti.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye’nin tüm denizlerini kapsayan dev bir tatbikat başlattı. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca planlanan Denizkurdu-2019, Anadolu'yu çevreleyen üç denizde 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopterin katılımıyla başladı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopterle Anadolu'yu çevreleyen üç denizde eş zamanlı düzenlenen en büyük planlı tatbikatlardan Denizkurdu-2019, Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığında, seyre çıkacak gemilere saat 08.00'de Türk bayrağı çekilmesiyle başlatıldı. Tatbikata katılan 5 fırkateyn, 2 korvet ve 4 hücumbot, Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığından ayrıldı. Genelkurmay Başkanlığı yıllık tatbikat programı çerçevesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca planlanarak Deniz Harp Merkezi Komutanlığı tarafından sevk ve idare edilen Denizkurdu 2019, Karadeniz, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz olmak üzere aynı anda üç denizde icra edilecek. Tatbikatta, 17-21 Mayıs'ta Karadeniz, Ege ve Akdeniz'de aynı anda kriz ve harp dönemi senaryolarını içeren serbest oyun safhası icra edilecek. Deniz canlıları ve yaşadıkları çevrenin korunması için her türlü tedbirin alındığı tatbikat, 25 Mayıs'ta sona erecek.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu’nun konuyla ilgili açıklaması şöyle; “BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in görevlendirmesi ile Kıbrıs sorunuyla ilgili çabalarına devam etmekte olan geçici danışman Sayın Jane Holl Lute taraflar ile temaslarını sürdürmektedir. Bu çerçevede, Salı günü akşam üzeri Sayın Lute’un talebi üzerine Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı kendisiyle yaklaşık 20 dakika süren bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız bu görüşmede bilinen net tutumunu bir kez daha ifade ederek kendisiyle bir durum değerlendirmesi yapmış ve bundan sonraki süreçte yaşanabilecek gelişmeler konusunda görüş alışverişinde bulunmuştur.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum