KKTC'de Üniversiteliler pasaport kullanacaklar 
İbrahim PAKER

İbrahim PAKER

KKTC'de Üniversiteliler pasaport kullanacaklar 

09 Ağustos 2018 - 10:37

 

KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) üniversitelerde okuyan öğrencilere pasaport kullanma zorunluluğu getirildi. Eylül ayında başlanacak uygulamaya göre, üniversiteliler, ülkeye pasaportla giriş yapacak. KKTC'de milli eğitim, içişleri ve sağlık bakanlıklarının koordinasyonunda, 'Kayıt Kabul Tüzüğü ve Öğrenci İzni Tüzüğü' hazırlandı. Tüzüğe göre, KKTC'deki üniversitelerde okuyan öğrenciler, yeni eğitim-öğretim dönemi için ülkeye pasaportla giriş yapacak. Pasaportu olmayanlara ise pasaport, öğrenci belgesi ve sağlık raporu temini için 90 gün süre tanınacak. KKTC'ye Türkiye'den gelen öğrenciler, pasaportla yaptığı işlemi 2 yılda 1, diğer ülkelerden gelen öğrenciler ise her yıl yenileyecek.

KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, basına yaptığı açıklamada, uygulamayla ülkeye öğrenci olarak gelip, farklı işler yapanların engellenmesinin amaçlandığını söyledi. Eğitimdeki kalitenin de yükseleceğini kaydeden Daire Müdürü Öztürkler, "Pasaportu olmayan öğrenciyi Ada'ya almayacağız, demiyoruz. Onların önlerinde 90 günleri olacak" dedi. KKTC'deki üniversitelerde 101 bine yakın öğrenci eğitim görüyor. (59 bininin Türkiye'den, 30 bininin diğer ülkelerden ve 12 bininin de KKTC vatandaşı olduğu belirtildi)

Erenköy direnişi ve şehitleri bugün düzenlenecek törenle anılacak

       Kıbrıslı Türklerin Rumlara karşı verdiği varoluş mücadelesin çok önemli bir yere sahip olan Erenköy direnişi ve direniş sırasında şehit düşenler, bugün düzenlenecek törenle anılacak.Direnişin 54. yıldönümü çerçevesinde düzenlenecek anma töreni, Erenköy Şehitliği’nde yer alacak. 5 Ağustos 1964’te tam teçhizatlı 15000 Rum’un saldırısına karşı, o yıllarda Anavatan ve İngiltere de yükseköğretim gören 530 üniversite öğrencisi, Erenköy bölge halkı ile birlikte bütün imkânsızlıklara karşı günlerce direnmiş, 8 Ağustos günü Anavatan’dan gelen savaş uçaklarının da yardımı ile Rumları yenilgiye uğratmışlardı. Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Şanlı Erenköy Direnişi’nin 54. yıl dönümünü onur ve gururla andığını belirtti. Dernek başkanı Celal Bayar mesajında, Kıbrıs Türkü’nün Anadolu’ya açık tek penceresi durumunda olan Erenköy bölgesinin TMT’nin en önemli ikmal merkezi olduğunu, bereketin buradan başlayarak diğer sancaklara da buradan ulaştırıldığını kaydetti. Şehit Aileleri Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan da yayımladığı mesajda, “Şanlı mücadele tarihimizin Erenköy direnişinin 54. yılında vatan toprakları için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi ise minnetle anıyoruz” ifadelerine yer verdi.

         Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı İsmet Esenyel, Dünya Turizm Eğitimi ve Konaklama Birliği (AMFORHT) elçisi olarak atandı. Esenyel konuyla ilgili açıklamasında şunlara yer verdi: “2009’da üyesi olduğum, 2014’te başkan yardımcılığına seçildiğim dünyanın en prestijli turizm birliklerinden biri olan AMFORHT beni onurlandırdı.  Birleşmiş Milletler tarafından kurulan ve seçkin insanların oluşturduğu AMFORHT’a elçi olarak atanmam ülkenin temsiliyeti için de önemli bir adım. AMFORHT’ta ortaya koyduğumuz çalışkanlığın ve işbirliğinin Başkan Philippe François ve Yönetim kurulu tarafından takdir edilmesi, istenirse Kıbrıslı Türkler olarak neler başarabileceğimizin en büyük kanıtı.”
Esenyel, AMFORHT çatısı altında ülkemiz ve Türkiye turizm pazarını duyurmak için çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum