"Müzakere süreci sonuç odaklı olmalı"
İbrahim PAKER

İbrahim PAKER

"Müzakere süreci sonuç odaklı olmalı"

14 Mart 2019 - 00:39

Eski Başbakan merhum İrsen Küçük için resmi cenaze töreni düzenlendi. Küçük için ilk olarak Ulusal Birlik Partisi’nin Sarayönü’ndeki merkezinde saat 09.45’te anma programı gerçekleştirildi. Anma programından sonra saat 10.30’da Cumhuriyet Meclisi’nde resmi devlet töreni yapıldı. Törenin ardından Küçük’ün naaşı, İsmail Safa Camii’nde saat 12.06’da kılınan öğle namazını müteakip Lefkoşa Kabristanlığı’nda bulunan Devlet Mezarlığı’na defnedildi. 

   Bağlıköy Şehitler,  Bağlıköy Şehitliği’nde düzenlenen törenle anıldı. Törende, çelenklerin protokol sırasına göre şehitliğe konulmasının ardından 1 dakikalık saygı duruşu ve saygı atışı yapıldı. İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekildi. 

   Başbakan Tufan Erhürman, bir dizi temasta bulunmak için gittiği Londra'da basının sorularını yanıtladı. “Kıbrıs Rum tarafında zaman nasılsa bizim lehimize çalışıyor, bu işi ne kadar zamana yayarsak o kadar bizim lehimize sonuçlara ulaşmak kolay olur anlayışı hep hakim oldu.” diyen Erhürman, ''(Güney Kıbrıs Rum lideri) Nicos Anastasiadis'te de bu çok somut bir şekilde ortaya çıkıyor. O yüzden Kıbrıs Türk tarafı olarak biz ve Türkiye Cumhuriyeti eş güdüm içerisinde böyle bir şeye fırsat tanımamakta kararlıyız'' ifadelerini kullandı. Erhürman, Kıbrıs Türk tarafının da Türkiye'nin de müzakerelere sıfırdan başlanmasını doğru bulmayacağını belirterek, ''Bunun çözüm iradesine destek olduğunu falan da düşünmüyoruz. Bu yeniden işi zamana yayan, bizi belirsiz bir sürece hapseden bir yaklaşım olur" diye konuştu. Rum liderin "siyasi eşitlik" gibi kavramları kullanarak ortamı bulandırdığını söyleyen Erhürman, bu yolla Kıbrıs Türk tarafının Annan referandumu ve Crans-Montana'daki olumlu tutumuyla kazandığı ''ahlaki üstünlüğü'' zaman içinde eritmeye çalıştığını kaydetti.  Erhürman, İngiltere ziyaretinin bu nedenle önemli olduğuna işaret ederek, Yurt dışındaki temaslarında Kıbrıslı Türklere KKTC'ye yatırım yapma çağrısında bulunduğunu aktaran Erhürman, yurt dışındaki Kıbrıslı Türklerin, KKTC ile bağlantılarını tekrar sağlamlaştırmaları temennisinde bulundu. İngiltere'nin Kıbrıs'ta garantilerden vazgeçtiği yönünde haberler yayıldığını dile getiren Erhürman, bunların İngiltere'nin resmi açıklamalarına yansımadığını vurguladı. ''Burada bir Brexit süreci yaşanıyor, bu süreç AB üyeleriyle İngiltere'nin çok sıkı ilişkiler kurmasını gerektiren bir süreç.'' diyen Erhürman, şunları kaydetti: ''Ayrıca İngiltere Kıbrıs'ta üslere sahip olan bir ülke. Dolayısıyla Brexit sürecinde üslerin konumunun ne olacağı meselesi de ciddi bir tartışma. İngiltere belli ki Güney Kıbrıs'la ilişkilerini bir anlamda sıcak tutma ihtiyacı hissediyor ama İngiliz makamlarından garantiler konusunda henüz resmi bir açıklama işitmiş değiliz. Anastasiadis'in kendi açıklamalarıdır bu ama bizim bu anlamda bir irtibatımız kesinlikle Anastasiadis'le olmadı.'' Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nicos Anastasiades’in 26 Şubat’ta yaptığı görüşmeyi değerlendiren Erhürman, son görüşmelerde bazı güven arttırıcı önlemler üzerinde uzlaşıldığını ancak esasa ilişkin müzakerelerin henüz başlamadığını hatırlattı. Erhürman, “Hep söylediğimiz bir şey var; biz istiyoruz ki artık müzakere süreci yeniden başlayacaksa sonuç odaklı ve zaman sınırlaması olan, bir takvimi olan bir süreç başlasın ve bu takvimin sonucunda da bu sorun artık çözülsün. Yani biz tekrardan böyle ucu bucağı belli olmayan, sonu gelmeyen, ara bölgede başlayıp da ne zaman biteceği belli olmayan bir müzakere sürecinin içerisine hapsolmak istemiyoruz” diye konuştu. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum