"Müziğin umuda kitaplarla dokunuşu"
İbrahim PAKER

İbrahim PAKER

"Müziğin umuda kitaplarla dokunuşu"

10 Mart 2019 - 17:50

“Müziğin umuda kitaplarla dokunuşu” aslında pek çok şeyi ifade ediyor. İçinde yardım, mutluluk, kültür ve çocuklarımızın yarınları var. 7 ülkeden, uluslararası başarı sahibi 26 genç piyanist, 12 Mart 2019 tarihinde Karşıyaka Hikmet Şimşek Kültür ve Sanat Merkezi’nde sahneye çıkacaklar. Almanya, İtalya, Çin, Kosova, Azerbaycan, Kıbrıs ve Türkiye’den genç piyanistlerin sahne alacağı konserde; Hande Dalkılıç, Rüya Taner, Eser Bilgeman Şakir, Gökhan Aybulus, Ulviyye Aslanova Guler, Yelena Shekalyova, Zamina Babayeva, Filiz Güleryüz Kırkar, Aleksander Mekaev, Aslı Tuncay, Elena Çekiç, İbrahim Yazıcı, Gulnare İbrahimova Özdemir, Nazima Aliyeva Melikova, Payam Gül Susanni, Seçil Saykan ve Nilüfer Güzel gibi çok önemli sanatçı ve öğretmenler öğrencileri için çalacaklar.  ​“Kendinden öteye geçmek duygusu taşırsan mutlu olursun. Bir başkasının önüne geçmeye çalışırsan, günün birinde yok olursun” sözlerinin sahibi Çiğdem Yaldırak ise organizasyonun kitap bölümünü yönetiyor. 

Hedef: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Onkolojisi Servisi ve Kemik İliği Nakli Merkezi'ne destek olmak ve kitap bankası projesini hayata geçirmek.  Bu yardım konseriyle; onkoloji servisi yenilenerek, tedavi gören çocukların daha iyi koşullarda hayata tutunmaları sağlanacak. Organizasyonun baş mimarı ve sanat yönetmeni Nilüfer Güzel ile 1 Aralık 2018 tarihinden itibaren önce sponsorluk konusunda yazışmaya başladık. Bir defasında da karşılıklı konuştuk. Konuyla ilgili anlattıkları oldukça etkileyiciydi. Sözlerine şöyle başladı; “Her sene yaptığım projelerim vardır, kimi ‘Barış İçin Çal’, kimi ‘Müziğin Umuda Dokunuşu’ kimi de ‘Her Nota Bir Umut, Her Kitap Bir Hayat’ oldu” dedi.  Nilüfer Güzel konuşmasını şöyle sürdürdü; “Tüm çabalarım 12 Mart'ta Karşıyaka Hikmet Şimşek Sanat Merkezi'nde, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Servisinin yenilenmesine katkıda bulunmak amacıyla yapılacak olan, 2. Uluslararası Genç Yetenekler Müziğin Umuda Kitaplarla Dokunuşu Piyano Konseri için. Amacım herkesin adını İzmir’den yola çıkarak daha güçlü duyurmak. Dil ve eğitim her ilin Kültür ve Sanat Merkezlerine konulacak bir KİTAP BANKASI oluşumunun fikrini tüm İzmir’e ve tüm illere duyurmayı hedefliyorum. Aydın, düşünen, bilinçli nesiller oluşturmak adına bu projeyi gerçekleştirmek istiyorum”  Bu etkinlik ile sadece çocuk onkoloji servisi yenilenmeyecek, aynı zamanda kültür merkezleri  ile birçok yerde kütüphaneler de kurulacak. Ayrıca, çocuk olan genç sanatçıların taşıyacakları umut sayesinde, onlarca çocuk yalnız olmadığını hissedecek.

Elimden geldiği kadar kendisine yardımcı olmaya gayret ettim. Sponsorluk amacıyla teklif götürebileceği isimleri aktardım. Bazen aldığı olumsuz yanıtlardan sonra dönüş yaptığında telefondaki titreyen sesinden umutsuzluk mesajları aldığım da oldu. Bu kez farklı isimlerle moral vermeye çalıştım. “Mücadeleye devam” dedim. Çok zorlu bir süreçten geçiyorduk, ekonomik kriz insanları oldukça temkinli davranmaya zorluyordu. Bol kepçeden dağıtım dönemleri çok gerilerde kalmıştı. Bu şeklide çalışmamız uzun süre ve aralıklarla devam etti. Bazen yoğunluğum nedeniyle telefonlarına çıkamadım, mesajlarına yanıtta geç kaldığım da oldu. Ancak Nilüfer Güzel işin peşini hiç bırakmadı. Böylesi bir azme, kararlılığa ve mücadeleye itiraf etmeliyim ki uzun yıllar tanık olmadım. Durmadan, yılmadan ve vites küçültmeden sürekli hedefine koştu. Ve sonunda başardı. Çok iyi bir ekip oluşturdu. Değerli kardeşim Esat Erçetingöz ve arkadaşları ile şimdilerde daha hızlı yol alıyorlar. Böylesi kutsi bir hizmete liderlik yapan Nilüfer Güzel’e, ekip arkadaşlarına ve tüm sponsorlara binlerce kez teşekkürler. Emin olun ki; Çalışkansan, dürüstsen ve iyi yürekli isen Allah yolunu açık ediyor. Artık sıra yardımseverlerde. Böylesi kutsal projelerin meyve verebilmesi için sizlere ihtiyaç var…..  

YORUMLAR

  • 0 Yorum