Ozmoz markası (1) dünyaya ulaştı  
İbrahim PAKER

İbrahim PAKER

Ozmoz markası (1) dünyaya ulaştı  

14 Eylül 2018 - 11:21

 

30 Ağustos Perşembe günü Kanal Ege TV’de bir kadın lideri ağırladım. ‘Topuklu Efe’ dediğimiz grubun üyelerindendir kendisi. Üretmek ve çalışmak için yaratılmış örnek bir işveren. İzmir'de hazır giyim ve konfeksiyon sektörlerinin en önemli sivil toplum örgütlerinden biri olan Ege Giyim Sanayicileri Derneği'nde (EGSD) 9'uncu Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Torun'un özel sebepler nedeniyle istifa etmesinin ardından başkanlık görevine seçildi. Şimdiye kadar bu göreve seçilen ilk kadın olmanın gururunu da yaşadı. Fazla meraklandırmayayım sizi, TV’deki konuğum Mukadder Özden’i anlatıyorum size. Şimdiki görevi; Moda ve Hazır Giyim Federasyonu 5. Dönem Yön. Kl. Bşk. Yrd. Biraz da geçmişine bir göz atalım;

Bankacı bir babanın kızı olunca eğitim sürecini, Elazığ, Ödemiş, Tire, Akhisar ve İzmir’de tamamlayabilmiş. Akhisar Lisesinden mezun olmuş. 1981 yılında Ege Üniveristesi Tekstil Mühendisliği bölümüne kaydını yaptırmış. Bu süreçte tanıştığı sınıf arkadaşı Mahir Özden ile ileriki yıllarda nikah masasında buluşmuşlar. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans yapan Mert adında bir oğlu var.

Yaşamının bir bölümünün hikayesi böyle. Detayları ise kendisi anlatıyor; “Öğretmenlerimin gözdesi, çok çalışkan bir çocuktum. Aileme sürekli teşekkür yazıları gelirdi. Çok kez ödül aldım. Tekstil hobim olduğu için seçimimi bu yönde kullandım. İsteseydim, tıp okuyacak puanım vardı ancak istemedim. Asla da pişman olmadım.  14 yaşlarında şile bezi elbiselere dantel ördüm. Parasıyla da anneme anneler günü hediyesi aldım.  Çok sosyal bir kişiliğim var. Üniversitede sosyal komitede çalıştım. Daha sonra derneklerde görev aldım. Yaklaşık 20 yıldır Soroptimist International’a üyeyim. 18 senedir de Greenpeace üyesiyim. TEMA’nın İzmir’de yapılanmasında da çalıştım. Tema rozetimi Hayrettin Karaca’nın elinden aldım. Çevreyle ilgili konulara ilgiliyim. Ege Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin kurucu üyesiyim.  Çalışma hayatımda, 21 yaşında üretim sorumlusu, 31’imde genel müdür, 41 yaşında da patron oldum. Dürüst ve samimi olmak benim vazgeçilmezlerim. Bir yanlışlık varsa, bunu çekinmeden söylerim. Büyüklerimi fırsat buldukça ziyaret etmeyi ihmal etmem. Toplum olarak yalnızlaşıyoruz. Dayanışma duygularımızı yitirmememiz lazım. Bu değerleri hayatıma da uyguluyorum. Çevreciyim ve çevreyi en az kirletecek nitelikte tüketim yapıyorum. Geri dönüşüme çok önem veriyorum. İnsan yönetiminde de iddialıyım. Vücut ve akıl sağlığıma dikkat ederim. Zaman zaman meditasyon yaparım”

Mukadder Özden’nin yaşam hikayesinin içinde enteresan noktalara dikkat çekmek istiyorum. Mesela, doktor olabilecekken tekstilci olması. 14-15 yaşlarında elbiselere dantel örmesi ve bundan harçlığını çıkarması. Mahir Özden ile sınıf arkadaşlıkları esnasında tanışıp evlenmeleri gibi. Bazen kader ağlarını örer bizler ancak yıllar sonra fark ederiz.    

Mukadder Özden yaşam hikayesini anlatmaya kaldığı yerden devam ediyor; “Bir gün geldi kendi şirketimi kurdum. Şirketime ortağımla birlikte Simurg ismini verdik. Simurg, kamil insan anlamına geliyor. Farsça efsaneye göre Kaf Dağı'nın zirvesine ulaşan 30 kuşu simgeliyor. İlk zamanlarda firmalara danışmanlık yaptım. Sonrasında Ozmoz markasıyla üretime başladım. Kuzey Avrupa ülkelerine ihracat yapıyorum. Bünyemizde bize üretim yapan ….. kişilik bir çalışanımız var ve bunların çoğunluğu kadın. İşimi çok seviyorum. Daima, kendi koleksiyonlarını kendi markasıyla satabilen bir yapıyı oluşturmayı arzuladım ve hedefime ulaştım. Özellikle zor pazarlar olan Kuzey Avrupa ülkelerinde Ozmoz markasıyla kalıcı olmak istiyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum