'Söz'ün Son Kadını (1)
İbrahim PAKER

İbrahim PAKER

'Söz'ün Son Kadını (1)

17 Mart 2019 - 12:23

Bedia Hanım Belgeseli

Pazartesi günü, İzmir Ekonomi Üniversitesi(İEU) ve EKOKAM tarafından düzenlenen ‘Söz'ün Son Kadını Bedia Hanım’ Belgesel Gösterimi ve Söyleşisi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında İEÜ Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Ekonomi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Itır Bağdadi’nin moderatörlüğünü yaptığı etkinlikte, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) İletişim Fakültesi, Radyo TV ve Sinema Bölümü tarafından çekilen belgeselin yapımcısı ve genel yönetmeni bölüm başkanı Doç.Dr. Fevzi Kasap ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen ve KKTC İzmir Başkonsolosu İpal Emin’de konuşmacı olarak yer aldılar.  

Kıbrıs’ın ilk kadın gazetecisi Bedia Okan Göreli, babası Gazeteci Mehmet Remzi Okan ve Söz Gazetesi’nin tarihsel yaşanmışlıklarının aktarıldığı belgesel gösterimi öncesinde İGC tarafından hazırlanan ve kadın gazeteci üyeler ile yapılmış röportajlardan oluşan bir video kolaj da yayınlandı. İGC Başkanı Misket Dikmen, yaptığı konuşmada, çalışma koşulları, mobbing, ücret eşitsizliği gibi ortak sorunları kadın gazetecilerin de yaşadığını belirterek, "Kadın gazetecilerin sosyal ve toplumsal anlamda daha farklı bir işlevi var. Kadına bakış açısındaki sorundan medya nemalanıyor. Oysa kadın odaklı medya kadın farkındalığı yaratıyor. Kadın bakış açısına sahip bu yayınlar yaygınlaşmalı” dedi. Daha sonra söz alan KKTC İzmir Başkonsolosu İpal Emin, Bedia hanımın rol model olduğunu belirterek kadın dayanışması ve kadın haklarının henüz istenilen seviyeye ulaşmadığını söyleyerek günümüzde kadınların daha özgür davranmaya başladıklarını bazı örneklerle anlattı. Belgeselin Yapımcısı ve Genel Yönetmeni Yakın Doğu Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema Bölüm Başkanı Doç.Dr. Fevzi Kasap da Kıbrıs'ta kadın kuruluşları ve mücadelesi hakkında bilgi aktararak belgeselin çekim öyküsünü izleyicilerle paylaştı. Belgeselle ilgili bilgiler de aktaran Kasap, “Bu belgeselin ortaya çıkış hikayesi Kıbrıslı gazeteci- yazar Neriman Cahit ile gerçekleşti. Neriman Hanım daha önce Bedia Okan ile ilgili bir kitap çıkartmıştı. Bir gün beni arayarak, ‘Fevzi Biliyor musun Bedia Okan İzmir’de yaşıyor’ dedi. O günden sonra kendisine ulaşmaya çalıştık, ailesi ile iletişime geçtik. ‘Söz’ün Son Kadını- Bedia Hanım belgeseli 3 yıl süren bir emeğin sonucunda ortaya çıktı. Geçen yıl İzmir’deki etkinliğimizi zor da olsa ulaştığımız Bedia Hanımla birlikte gerçekleştirdik. Genç bir kadın olarak, O daha 23 yaşındayken, azmiyle ve çalışkanlığıyla Kıbrıs Türk basınında bir ilki gerçekleştirdi, kendinden sonra gelen nesillere yol açtı ve örnek oldu” diye konuştu. Sonrasında ekibini tanıttı. Belgeselin Drama Yönetmenliğini Ömer Evre’nin, Görüntü Yönetmenliğinin ise Zeyde Y. Örek’in gerçekleştirdiğini anlattı.  Tarihsel süreç içerisinde çekilen belgeselin canlandırma sahnelerinde profesyonel ve amatör birçok oyuncunun yer aldığını ifade eden kasap, seslendirmelerde ise ünlü oyuncu ve seslendirme sanatçısı Toprak Sergen, Çetin Özen ve Özlem Özkaram görev aldığını söyledi. Konuşmaların ardından izlenen belgesel çok karışık duyguların etkisinde izlendi.  Kıbrıs'ta kadın kuruluşları ve mücadeleleri ile ilgili bölümler, özellikle de Bedia Okan’ın yaşam hikayesi ibret vericiydi.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum