'Söz'ün Son Kadını (2)
İbrahim PAKER

İbrahim PAKER

'Söz'ün Son Kadını (2)

23 Mart 2019 - 11:21

Bedia Hanım Belgeseli

Geçen hafta Pazartesi günü, İzmir Ekonomi Üniversitesi(İEU) ve EKOKAM tarafından düzenlenen ‘Söz'ün Son Kadını Bedia Hanım’ Belgesel Gösterimi ve Söyleşisi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında İEÜ Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Bu özel güne katılmak benim için de anlamlıydı. Kıbrıs’ın ilk kadın gazetecisi Bedia Okan Göreli ile geçen yıl ilk kez gerçekleştirilen etkinlikte tanışmış ve birlikte ilginç bir süreci paylaşmıştık. Bugün bir kez daha o tarihsel belgeseli izlerken içimiz biraz buruktu. Çünkü Bedia Hanım sağlık sorunları nedeniyle aramızda değildi. Geçen haftaki yazımdan bazı bölümleri hatırlatarak devem etmek istiyorum. Ekonomi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Itır Bağdadi’nin moderatörlüğünü yaptığı etkinlikte, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) İletişim Fakültesi, Radyo TV ve Sinema Bölümü tarafından çekilen belgeselin yapımcısı ve genel yönetmeni bölüm başkanı Doç.Dr. Fevzi Kasap ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen ve KKTC İzmir Başkonsolosu İpal Emin’de konuşmacı olarak yer aldılar.  Belgeselin gösterimi öncesinde İGC Başkanı Misket Dikmen ile KKTC İzmir Başkonsolosu İpal Emin, günün önemine yönelik konuşmalar yaptılar. Belgeselin Yapımcısı ve Genel Yönetmeni Yakın Doğu Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema Bölüm Başkanı Doç.Dr. Fevzi Kasap da belgeselle ilgili şöyle konuştu: “Bedia Hanım, Kıbrıslı ilk Türk kadın gazetecimizdir. Atatürkçü ve cumhuriyetçi olan babası Sayın Mehmet Remzi Okan, Kıbrıs’ta yayınlanan ilk Türkçe gazete olan söz gazetesini 1912 yılında çıkaran kişidir. Harf devriminden sonra, Latin harfleriyle, Türkçe gazete çıkarmayı başaran gazeteci olarak da bilinmektedir. Atatürk, Söz Gazetesi’ni yakından takip ediyor, Mehmet Remzi Okan’ın Cumhuriyetçi çizgisini takdirle karşılıyordu. Kıbrıs Türk basınında bir ilki gerçekleştiren Bedia Hanım, uzun yıllar, Kemalist çizgide yayın yapan Söz Gazetesi’nde muhabirlik yapar. Babasının vefatından sonra 1942 yılında daha 23 yaşındayken, ‘Halkın Sesi’ gazetesini kurar. Ancak, İngiliz sömürge yasalarına göre, yaşı 25 yaşının altında olduğu için, gazetesinin başına geçemez. Bu nedenle Sayın Dr. Fazıl Küçük gazetenin başına getirilir. Sayın Dr. Fazıl Küçük, Kıbrıs Türklerinin ilk lideridir. Kıbrıslı Türkler olarak aslında biz, Bedia Hanım’la gurur duyuyoruz”   

Belgeselde dikkatimi çeken bölümler var. ‘Remzi Okan tarafından çıkarılan ve adadaki Türk toplumunu birarada tutmayı amaçlayan Söz gazetesinin bizzat Atatürk tarafından desteklenmesi. Önce yarı Osmanlıca yarı Latin alfabesiyle yayınlanan gazetenin, daha sonra tamamen Latin alfabesiyle çıkarılması. “Okan” soyadının Atatürk tarafından verilmesi. Remzi Okan’ın birkaç kez hapse atılması döneminde gazetenin kızları tarafından hazırlanması. O günkü koşullarda bir annenin dört kız çocuğunu kıyafetlerinden, sosyal yaşamlarına kadar en modern şekilde yetiştirmesi ve yönlendirmesi. ‘Kız kardeşlik’ olgusu ve bu ruhla kadınların dayanışma halinde birçok zorluğun üstesinden gelebileceklerinin vurgusu. Mehmet Remzi Okan kadar, vefatı sonrası gazete yönetimine gelen kızları Beria, Vedia ve Bedia Okan’ın gazetecilik adına yaptıklarının önemi. Bedia Hanım’ın yıllar sonra hatırlanması, izinin sürülmesi ve İzmir’de yaşadığı tespit edilerek projenin başlatılması.       

YORUMLAR

  • 0 Yorum