ADIM ADIM KONAK
Işık Teoman

Işık Teoman

ADIM ADIM KONAK

23 Mart 2019 - 15:11

Konak Belediye Başkanı seçildiği gün Abdül Batur ve CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu bu gidişle bir deri bir kemik kalacak gibi görünüyorlar.

Uzmanlar, “Yürüyüşü tablet haline getirebilseydik dünyada en çok satılan ürün olurdu!” diyor. Basit bir hesaplamayla günde 30 dakika yürürseniz hayatınızın sonraki on iki yılında tam 91 gün yürümüş olursunuz. Her gün yürümek bir bakıma geleceğinize yatırım yapmaktır.

Batur ile Gruşçu seçim çalışmalarına başladıkları gün seçime kadar beş yüz bin adımı hedeflemişlerdi. Bu hedefe de adım adım ilerliyorlar. Sağlıklı bir yaşam için günde on bin adım atmak gerekiyor. Ancak Batur ile Gruşçu kendilerini öyle bir kaptırmışlar ki, bu sayı bazı günler 12 bin, hatta 15 bin adıma kadar çıkabiliyor. Buna da yakından tanık oluyorum. Geçtiğimiz gün Yenişehir semtinde katıldığım seçim ofisi açılışında, Alman Kulesi’ne kadar yürüyen Batur, Gruşçu ve katılımcılar, hepimiz nefes nefese kalmıştık.

CHP Konak Belediye Başkanı adayı Abdül Batur, gün boyunca seçim ekibi ile birlikte saha çalışmalarını yürütürken en az bir sivil toplum örgütü, bir mahalle muhtarı ve basın kuruluşlarını ziyaret etmeyi ihmal etmiyor. Programını uygularken aracını hiç kullanmıyor. Seçim günü gelip çattığında 500 bin adım hedefine ulaşacağını ve 40 bin Konaklının elini sıkmış olacağını söylüyor.

Bilimsel veriler insanın yürüyüş temposuna bakılarak yaşam biçimiyle ilgili ipucu elde edilebileceğini söylüyorlar. Günde beş binin altında adım atıyorsanız az hareketli; beş bin ila yedi bin arası adım atıyorsanız orta hareketli; yedi bin beş yüz ila on bin adım arası atıyorsanız hareketli kategorisindesiniz demektir. Sağlıklı bir hayat için günde on bin adım atılması gerektiğini öneriyor uzmanlar. Bu da ortalama doksan dakikalık bir yürüyüşe eşdeğer. En iyisi bu süreyi mümkün olduğunca sabah-akşam saatlerinde olmak üzere ikiye bölerek tamamlamak tabii.

31 Mart akşamına kadar Abdül Batur ve seçim ekibi tam 625 kilometre yol katetmiş olacaklar. Bu da seçildiği takdirde zinde bir ekip ile göreve başlayacağının işareti. Yürümek özgürlüktür, yürümek yaratıcı bir eylemdir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum