DSP'NİN YAPTIĞI...
Işık Teoman

Işık Teoman

DSP'NİN YAPTIĞI...

17 Şubat 2019 - 14:55

DSP'NİN YAPTIĞI...

Dün gibi hatırlıyorum 1994 yılındaki yerel seçimlerini... 1989 yılında esen SHP'nin sert rüzgarları yerini İzmir'in imbat'ına bırakmış. 1991 yılında yapılan  genel seçimlerde SHP amiral gemisi su almış, arayış içinde. DYP yüzde 27.03’le birinci parti, arkasından yüzde 24.01’le ANAP, yüzde 20.75’le SHP geliyor. Ecevit'in DSP'si ise ilk kez yedi milletvekili çıkarmış. Kapatılan partilerin açılıp açılmaması konusunda yapılan referandum sonucunda yasaklar kaldırılmış.

9 Eylül 1992 CHP'nin kuruluşunun gerçekleştirildiği gün kurultay yapıldı. 1979'daki 24. Kurultay delegeleriyle toplanan bu kurultayda “CHP’nin aynı ad ve amblemli açılması" kararı alındı. Genel başkanlığa SHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal 679 oyla seçildi. Baykal, Atatürk, İnönü ve Ecevit'ten sonra CHP'nin dördüncü genel başkanı oldu, 11 Eylül günü SHP'den istifa etti. CHP, SHP'den istifa eden 21 vekille grup kurdu. Türkiye'nin solu bu gelişmeyle üç parçaya bölündü.

Gelelim 1994 yılında yapılan yerel seçimlere; İzmir'de soldaki üç parti yarıştı. SHP'nin  adayı mevcut başkan Yüksel Çakmur, CHP'nin adayı  Süha Baykal, DSP'nin adayı Ayla Selışık Tamar, karşılarında ise 1984-1989 yılları arasında eski ANAP'lı Burhan Özfatura.

Oyların çalındığı, oy pusulalarının çöplüklerde bulunduğu iddialarına karşın, DYP'li Burhan Özfatura'nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ilan edildiği seçim sonuçları sabaha karşı açıklandı. Seçimlere Ankara ve İstanbul'da da solda üç aday ayrı ayrı girince aynı hüsran yaşanmıştı. İstanbul ve Ankara Refah Partisi adaylarına gitmişti. İstanbul'da Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da ise İ. Melih Gökçek seçimlerden başkan olarak çıkmışlardı. İzmir'de oyların yüzde 27.8'ini alan DYP adayı Özfatura ikinci kez başkanlık koltuğuna oturdu.

Solda üç ayrı aday olarak seçimlere katılan partilerin oy dağılımı ise şöyle oldu: SHP adayı Yüksel Çakmur yüzde 26.5, DSP adayı Ayla Selışık Tamar yüzde 15 ve  CHP adayı Süha Baykal yüzde 2.5 oy aldı. ANAP adayı Işın Çelebi ise yüzde 19.7'de kaldı. Buna benzer bir seçim 2014 yılında yapıldı. CHP'ye küsen başkan adayları DSP çatısı altında seçimlere girdi. Birçok ilçede kayıplara neden oldu, birçok ilçede de CHP'nin oy oranlarında düşüş yaşandı.

Bugün olduğu gibi 1994 yılında da ittifaklar yaşansaydı, belki de Yüksel Çakmur İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olacaktı. Gün oldu, devran döndü. Demokratik Sol Parti kapılarını yine küskünlere açtı. 

Son noktayı ise DSP İzmir il örgütünde uzun yıllar görev yapan önemli isimlerinden biri olan Nuri Erdumlupınar koydu ve dedi ki,"CHP'de koltuk bulamayanlar DSP'den aday oluyor. DSP buna taviz vermemeli. DSP'de ne kişilik ne de ilke kaldı içim acıyor."


YORUMLAR

  • 0 Yorum