ECEVİT'İN ÜZÜLDÜĞÜ O AN
Işık Teoman

Işık Teoman

ECEVİT'İN ÜZÜLDÜĞÜ O AN

03 Mart 2019 - 10:37

1987 yılında yapılacak olan referandum ile 12 Eylül yasaklısı liderler tekrar siyaset yaşamına geri dönebileceklerdi. Dönemin başbakanı Turgut Özal bu işi referanduma götürmüştü.

Özal, vatandaşların yasakların kaldırılmaması yönünde oy kullanmaları için farklı bir siyasi taktik uyguluyordu. Sanki bir seçim havası yaşanıyordu. Dönemin 12 Eylül yasaklıları Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan ve diğer politikacılar Türkiye'yi hallaç pamuğu gibi atarak yasakların kaldırılması için miting alanlarına çıkıyorlardı.

Yıl 1986, Bülent Ecevit Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa etmiş. Yeni bir yol çizmiş kendine. Demokratik Sol Parti kurulmuş, genel başkanlığını ise Rahşan Ecevit yapıyor. 28 Eylül 1986 tarihinde milletvekili ara seçimleri yapılacak. 

On ilde yapılacak bu seçimlerin arasında İzmir de var. Liderlerin biri geliyor, diğeri gidiyor. Bir yıl sonra da yani 6 Eylül 1987 yılında yasakların kaldırılıp kaldırılmamasıyla ilgili referandum yapılacak.

Rahşan Ecevit DSP lideri olarak seçim yapılacak olan on ili karış karış dolaşıyor. Milliyet gazetesinde istihbarat şefi Hakan Tartan, Rahşan ve Bülent Ecevit'in izlenmesi amacıyla beni görevlendiriyor.

Ecevitler ile Konak'ta Atatürk Meydanı'nda yaya köprüsünün hemen altında buluşuyoruz. (Bu köprü meydandaki yeni düzenlemeler sonrasında yerinden sökülüp Menemen'e götürüldü ve orada kullanılıyor.) Ecevit'lerin seçim minibüsüne diğer gazeteci arkadaşlar ile birlikte doluşuyoruz.

Araç tam hareket edeceği sırada Bülent Ecevit minibüsten inerek köprünün hemen altındaki camekan içinde gevrek satan satıcıdan bizim sayımız kadar gevrek ve peynir alıyor. Sonra bize dönerek, "Çocuklar kahvaltı yapmamışsınızdır. Bir kahveye uğrayıp birlikte kahvaltı ederiz" diyor ve hareket ediyoruz.

Çeşme'ye doğru yola koyuluyoruz. Nohutalan mevkiindeki köylerden birinde ilk önümüze çıkan kahvede kahvaltımızı ediyoruz. Gittiğimiz yerlerde Rahşan Hanım, ardından da Bülent Ecevit konuşma yapıyor. Ecevitlere ilgi çok büyük. 

Ecevitler üç gün boyunca İzmir bölgesinde kalacaklar. Foça ve köyleri, ardından Menemen'de büyük bir miting, Menemen'deki büyük mitingin ardından Ankara'ya dönecekler.

Üç günde Ecevitler ile birbirimize ısındık. Bülent Ecevit gazetecilere karşı oldukça samimi ve ilgili, Rahşan Hanım ise bir o kadar uzak. Ama biz görevimizi yapıyoruz. Üç gün boyunca İzmir'in altını üstüne getirdik. Nihayet dönüş günü geldi çattı. 

Hep birlikte Adnan Menderes Hava Limanı'nın yolunu tuttuk. VİP kapısında artık vedalaşıyoruz Ecevitler ile. 

Bülent Ecevit giriş kapısında duruyor, hepimizin ellerini tek tek sıkıyor, onlarca kez teşekkür ediyor: "Çocuklar sizi yorduk" demekten de kendini alamıyor.

Bülent Ecevit'in ardından, Rahşan Hanım'ın da minibüsten inmesini ve bizimle vedalaşmasını bekliyoruz. 

Rahşan Hanım minibüsten indi, bize doğru yürüdü; ellerimizi bile sıkmadan, vedalaşmadan, tek bir kelime bile etmeden, arkasına bile bakmadan yürüdü gitti. 

Bülent Ecevit, kıpkırmızı bir yüz ifadesiyle Rahşan Hanım'ın arkasından bağırdı: "Rahşan, Rahşan, Rahşaan, Rahşaaan!" 

Rahşan Hanım dönüp bakmadı bile. Bülent Ecevit, önümüzden geçip giden eşinin ardından bakakaldı. Bir bize baktı, bir yürüyüp giden eşine.

Söyleyecek bir şey bulamadı, üzüldü. Sadece "hoşça kalın çocuklar" diyebildi...

Not: 28 Eylül 1986: Milletvekili Ara Seçimi: 10 ilde yapılan seçimlerde SHP yüzde 22.8 ile 1 milletvekilliği kazandı. DSP'nin oy oranı yüzde 8.5 oldu. Bu seçimlerde ANAP 6, DYP 4 milletvekili çıkardı. 

Bir yıl sonra 6 Eylül 1987: Gerçekleştirilen referandum sonucunda yüzde 50.16 "Evet", yüzde 49.84 "Hayır" çıktı. Yasaklar kıl payı kaldırıldı. Bülent Ecevit ve 12 Eylül yasaklısı diğer politikacılar aktif siyasete geri döndüler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum