İzgi yirmi yıl önce son vermişti!
Işık Teoman

Işık Teoman

İzgi yirmi yıl önce son vermişti!

04 Mayıs 2019 - 07:00

31 Mart Pazar günü yapılan yerel seçimlerinin kazananlarından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, on yedi günlük bir sürecin ardından mazbatasını aldı. Katları tek tek gezdi, personel ile tanıştı ve kısa süreli bir şok yaşadı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kendisine antrikot, personele musakka yemeği verildiğini öğrenince, ‘'Herkes aynı yemeği yiyecek, ayrıcalık yok'' çıkışı sonrası, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da yemekhanelerdeki bürokrat-personel ayrımını kaldırdı.

Her iki başkanı da kutluyorum, ama biz bu filmi yirmi yıl önce görmüştük. 1993 yılında basın danışmanı olarak başladığım Konak Belediyesi hizmet binasının yedinci katındaki yemekhanede meclis üyeleri, başkan yardımcıları, müfettişler, müdürlere ve yardımcılarına ayrılan özel bir bölüm vardı. Garip bir uygulamaydı, belediye çalışanları kuyruğa girip ellerinde metal tepsiler ile yemek sırası bekliyordu. Ayrıcalıklı bölümde ise aşçılar ve garsonlar, porselen tabaklarda yemek servisi yapıyordu. Bu bölümde yemek yiyenler hiçbir ücret ödemiyordu, dışarıdan gelen konuklar da bu bölüme tabiydi. O zaman bu uygulama bana normal gelmişti. Özellikle meslektaşlarımı yemeğe davet ediyor ve bu bölümde ağırlıyordum. O özel bölümde çok oturdum ve konuk ettiğim insanlarla yemek yedim, nedense hiç yadırgamadım veya gençlik, düşünemedim. Tek başıma gittiğimde kuyruğa girip yemeğimi yiyor, ancak bir konuğum geldiğinde özel bölümde oturuyordum.

1999 yılına kadar bu gelenek böyle devam etti durdu, kimsenin de aklına yapılan ayrımcılığı ortadan kaldırmak gelmedi. 18 Nisan 1999 yılında yapılan yerel seçimlerde, gazeteci meslektaşım Erdal İzgi Konak Belediye Başkanı seçildi. Mazbatasını aldıktan sonra, her başkan gibi katları dolaştı, personel ile tek tek tanıştı, isimlerini sordu, ne işle uğraştıkları konusunda bilgiler aldı. Her iki hizmet binasını da gezdikten sonra yedinci kattaki yemekhaneye geçildi. Erdal İzgi özel bölüme davet edildi, İzgi hiç sesini çıkarmadan başkan yardımcıları ve müdürler ile birlikte yemeğini yedi. Ama bir gözü de uzayıp giden, ellerinde metal tepsiler ile yemek bekleyen çalışanlardaydı. O gün o bölümde ilk ve son kez yemek yedi.

Erdal İzgi’nin verdiği talimat ile özel bölüm kapatıldı, cam çerçeve ne varsa kaldırıldı ve herkesin yemek yediği alan ile birleştirildi. Özel bölüm kaldırılınca yemekhane büyük bir alan kazanmış oldu. Özel bölümde hizmet eden personel diğer bölüme geçince, yemek kuyruklarında bekleme süresi de azaldı. Beş yıl boyunca bir programı olmadığı zamanlarda öğlen yemeklerini çalışanlarla birlikte yedi.  

Hiç unutmam, bir gün bir sendikacı yemekhaneye geldi, toplu sözleşme ile ilgili nutuk atmaya başladı. Başkan İzgi’yi görmemişti. Sendikacıyı uyarmak istediler, İzgi izin vermedi, “Bırakın işini yapsın” diye karşılık verdi. Sendikacı konuşmasını bitirdikten sonra, Başkan İzgi’yi görünce; utana sıkıla yanına geldi, özür dilemek istedi. İzgi, “Sen sendikada yöneticisin, senin işin çalışanların haklarını korumak, bunu da duyurmanın en güzel yeri ve zamanı yemekhanedir kardeşim” dedi.

Başkan İzgi 2004 yılında göreve yeni seçilen Ali Muzaffer Tunçağ’a bayrağı teslim edene kadar da bu yemekhaneyi kullandı, çalışanlar ile birlikte yemek yedi. Başkan yardımcılarının odalarına yaptırdığı yemek servislerine izin vermedi. Bugün gazetelere manşet olan yemekhanede hizmet ayrımcılığı uygulamasına, dönemin belediye başkanı Erdal İzgi yirmi yıl önce son verdi. Yani biz bu filmi yirmi yıl önce görmüştük!


YORUMLAR

  • 0 Yorum