Lakabı "örgüt"
Işık Teoman

Işık Teoman

Lakabı "örgüt"

30 Mart 2019 - 05:29

Hırs yapan siyasiler, her seçimde bir yerlere mutlaka aday olurlar, adaylıkları kabul görmeyince de küserler, farklı bir siyasi yapıya transfer olurlar. Yıllarca emek verdikleri partinin en ateşli muhalifi olurlar. Tabi bu herkes için geçerli değil. Bu yazımda lakabı “örgüt” olan, kendisine teklif edilen masa başı işleri kabul etmeyen, temizlik işlerinde tam yirmi bir yıl ayakkabı eskitmiş, emekçi Mehmet Emin Dağ’dan söz edeceğim.


Konak Belediyesi’nde göreve başladıktan sonra hiç aksatmadan çöp kamyonlarının arkasında alınteri döken Mehmet Emin Dağ, bu arada aktif siyaset yapmayı da ihmal etmedi. Otuz yıl önce CHP Konak İlçe Örgütü’ne üye olan Mehmet Emin, saha çalışmalarında en öndeki isimler arasında yer alıyor. Partisinin işçi ve emek komisyonu kurucularından olan, il ve ilçe delegeliği yapan, ilçe yöneticiliğinin yanı sıra İzmir Kent Konseyi, çeşitli hemşehri dernekleri ile Altınordu Spor Kulübü’nde de yönetici olan Dağ, Şubat ayında başlayan propaganda çalışmalarında seçim gününe kadar koşturdu durdu.


Temizlik işçiliği yapan, aynı zamanda sıkı bir örgütçü olan Mehmet Emin iki dönemdir Meclis Üyeliği'ne adaylığını koydu, her defasında da fırsatı kaçırdı. 2009 seçimlerinde otuz birinci sırada yer aldığı için seçilemeyen, 2019 seçimlerinde ise listeye bile giremeyen Mehmet Emin, “Bizim kitabımızda küskünlük yazmıyor” diyerek, yine kolları sıvadı. Bir ay boyunca CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu ile CHP Konak Belediye Başkan Adayı Abdül Batur’u bir an olsun yalnız bırakmadı.


Seçim çalışmasını yürüten ekip ile birlikte her gün 8-10 kilometre yürüdü, sokakları karış karış gezdi, belediye başkan adayının broşürlerini dağıttı, afişlerini astı, bayraklama çalışmalarına katıldı. Meclis listelerinde yer bulamadığını öğrenen siyasi rakiplerinin transfer tekliflerini hiç düşünmeden geri çeviren Mehmet Emin Dağ, “Kırgınlığım, dargınlığım yok. 31 Mart seçimleri oldukça önemli. CHP olarak İzmir’de seçimi kaybetme lüksümüz yok ve çalışmak zorundayız” diyor.


Her gün altı-yedi ayrı programda yer aldığını ve binlerce insanla tokalaştığını aktaran CHP’li Dağ, “Günde ortalama on bin adım atıyoruz. Sabah yedide başlayıp, geceyarısı biten bir program söz konusu. Özellikle gençlik kolları üyelerimiz ve partimizin gönüllüleri, olağanüstü bir çaba ile seçim çalışması yapıyor. Belediye Başkan Adayımız Abdül Batur adeta arı gibi çalışıyor. Hızına yetişmek mümkün değil. Yirmi yıllık belediye başkanı ve bence Konak için en doğru tercih. Bu seçimlerde inanıyorum ki, onun sayesinde yüzde 65 oy alıp, Konak’ta açık ara fark atacağız” diyor.

“Örgüt” lakabını boşuna almamış Mehmet Emin Dağ. Annesi Türkiye, CHP ile yaşıt. Doksan altı yaşında olan anne Türkiye, oğlunu meclis üyesi görene kadar ayakta kalacağını söylüyor. Siyaset bu, küsenler bir yanda, adını örgüt diye yazdıranlar bir yanda. Beş yıl dediğin nedir ki? Sonunda örgüt onu seçileceği yere mutlaka koyacaktır.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Suat İSTANBUL
    1 ay önce
    Kalemine sağlık,en az bu tür hatırlamalarla onları onurlandırmalıyız.