MÜZİSYENİN ÖLÜMÜ
Mehmet Çırıka

Mehmet Çırıka

MÜZİSYENİN ÖLÜMÜ

18 Nisan 2018 - 08:30

MÜZİSYENİN ÖLÜMÜ

Geceleri çalışıp ailesine  bakan ve gündüzleri de konservatuarda müzik tahsilini sürdüren  müzik emekçisi İsmail DEĞİRMENCİ ,  birkaç gün  önce Gaziantep’te  çalıştığı eğlence işyerinde alatura denilen  bahşişi elinden zorla almak isteyen iş arkadaşı  (!) garsonlar tarafından dövülerek  katledilmiş.
Yaşanan bu acı olay müzik ve sahne emekçilerinin karşılaştığı ne ilk olaydır ne de sonuncusu olacaktır.
Ülkemiz genelinde eğlence işyerlerinde bu tür olaylar zaman zaman yaşanmakta olup, neonların yanmaya başladığı andan itibaren  büyük ölçüde mafya düzeninin geçerli olduğu  koşullarda müzisyenlik yaparak geçimlerini sağlamaya çalışan savunmasız müzik emekçileri ,uğradıkları  silahlı saldırı yada fiziksel şiddet  sonucu yaralanmakta veya yaşamlarını kaybedebilmektedirler.
Nitekim 17 Aralık 2010 tarihinde Mersin'de bir türkü barda müzik yapan Sarp Öztürk, işyeri sahibi ile müşteriler arasında çıkan bir tartışma sonrasında yevmiye almak üzere kasanın önünde beklerken işyerinin silahlı saldırıya uğraması sonucu yaşamını yitirmiş ve bu olayda iki müzisyen de yaralanmıştı.
Müzik yapmaya, sanatlarını icra etmeye , dayatılan güvencesiz ve güvenliksiz çalışma koşullarında ekmeğini kazanmaya çalışan müzik emekçileri ,takvimler  22 Ağustos 2012'yi gösterirken bir kurban daha verdiler ve müzik emekçisi Regaip Vatansever, İzmir'de çalıştığı barda alnından vurularak katledildi.
Bu yazıya başladığımda Ankara’da 1980’lerde yaşanan bir müzisyen cinayeti daha hafızamda canlandı.Geceleri bir tavernada piyanist şantörlük yaparken gündüzleri Ankara Hukuk Fakültesindeki öğrenimini sürdüren müzisyeni istediği oyun havasını çalmadığı için tabancayla vurarak öldüren katilin ilk ifadesinde “…delikanlı çocukmuş,üzüldüm…” şeklinde  konuşmasını acıyla hatırladım..
Anlattığım bu olaylar ilk anda aklıma gelenler.Müzisyenlerin karşılaştığı şiddet ve ölüm olaylarının şimdi hatırlamadığımız , bilmediğimiz ve duymadığımız yüzlercesi daha yaşanmıştır ülkemizde.
Bu vesileyle, yevmiye ödenmemesinden kaynaklanan tartışma sonucunda,(mafya hesaplaşması nedeniyle sonraki tarihte Ankara Ulucanlar Cezaevi Müdürünün odasında öldürülmüş olan) gazino işvereninin silahının namlusunu iki kez göğsünde hisseden ( o dönemde gece alemine henüz beynine sıkarım kültürü girmemiş olup,bu kültür alemin diline ünlü bir solistimizle girmiştir) bir müzisyen ve sendikal görev nedeniyle gece kulübü ve gazino fedaileri (bodyguardları) tarafından iki kez feci şekilde dövülme sonucunda ağır şekilde hırpalanan, geçici göz rahatsızlığı oluşan ve burnu kırılan bir sendikacı olarak ,İsmail,Sarp ve Regaip kardeşlerimin olay anında yaşadıkları psikolojik ve fizyolojik acıyı kısmen de olsa hissedebildiğimi belirtmek istiyorum.
Hiçbir denetime tabi olmaksızın internetten silah siparişi yapılabilen ve bireysel silahlanmanın bu denli denetimsiz ve kontrolsüz bir şekilde arttığı ülkemizde, cinayetlerin de artması ve son derece  riskli ortamlarda çalışan müzisyenlerin de bundan paylarını almaları kaçınılmaz olacaktır.
Bireysel silahlanmaya karşı mücadele sürdüren Umut Vakfının raporunda , bugün ülkemizde yüzde 85'i ruhsatsız olan 25 milyon bireysel silahın var olduğu ve  her yıl 4 bin 500 kişinin bireysel silahlarla can verdiği ve bireysel silahlanmayı disiplin altına almayı öngören Silah Kanun Tasarısının' da kadük hale geldiği açıklandı.
Yine birkaç gün önce, sivil vatandaşlara tanınan yıllık 200 adet olan mermi kullanım hakkının  15 Mart 2018 tarihi itibariyle 1000 adet mermiye çıkarıldığı ve ayrıca 106 bin silahın kayıp olduğu gazetelerde yer aldı.
Sonuç olarak belirtmek gerekirse,eğlence yaşamının temel kuralı her şeye rağmen müzik susmamalı ve gösteri devam etmelidir.Bu nedenle ölenin yerini bir arkadaşı alır ve müzik devam eder.Yani yaptıkları işin aksine müzisyen ölümü genelde ses getirmez .Müzisyen ölümlerinde her zaman   Yunus Emre’nin “…Bir garip ölmüş diyeler…” dizesini hatırlarım.
İsmail DEĞİRMENCİ kardeşimizin katledilmesini  nefretle kınıyor,  katillerinin hak ettikleri şekilde cezalandırılması umuduyla  müzisyenlere yönelik şiddetin son bulmasını diliyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum