SİYASET KADRAJI
Mehmet Emin AL

Mehmet Emin AL

SİYASET KADRAJI

11 Şubat 2019 - 11:06

AK PARTİ-MHP VE CHP-İYİ PARTİ hafta içinde yaşanan gelişmeler…

CHP’NİN AVANTAJI AK PARTİ’NİN ÇABASI

Türkiye genelinde partiler yoğun bir şekilde adaylık süreçlerini tamamlayarak seçimelere giderken İzmir’de CHP ilçe adaylarını ancak tamamlama fırsatı bulabildi. AK Parti İzmir’de adaylarını 5 Ocak’ta tamamlarken CHP ise bu süreci 10 Şubat günü tamamlayabildi. İzmir’de AK Parti büyükşehir adayı Zeybekci 27 Kasım’da CHP ise adayını, Tunç Soyer’i 27 Ocak’ta belirleyebildi.

SEFERİHİSAR ADAYI ÇEKİLDİ

Seferihisar CHP Belediye Başkan Adayı Yelda Celiloğlu sağlık durumunu gerekçe göstererek adaylıktan çekilirken yerine CHP ilçe eski adayı olan İsmail Yetişkin getirildi.

SELÇUK’TA İSTİFA DEPREMİ

CHP Selçuk İlçe Başkanı Merve Çalışkan Yeşilyurt, 7 Şubat günü ilçe, kadın ve gençlik kolları olarak görevlerinden istifa ettiklerini duyurdu. Bu gelişmenin gerekçesi ise yereldeki gelişmelerin genel merkez tarafından baskılanması şeklinde okundu.

CHP’Yİ UZAKTAN SEVME KARARI

Haftanın çarpıcı gelişmelerinden biri de Karşıyaka eski Belediye Başkanı ve Karşıyaka aday adayı Cihan Türsen, partisi CHP’den istifa eden Türsen CHP’yi sosyal demokrat kimlikten uzaklaştığını ileri sürerek partisini uzaktan sevme kararı aldı.

BUCA’DA CHP’DEN AK PARTİ’YE GEÇİŞ

Haftanın en çarpıcı gelişmesi ise Buca’da yaşandı, daha önce CHP Buca Belediyesi Meclis Üyesi Veli Balyemez, partisini ‘adalet’siz olmakla suçlayarak eşi ile beraber AK Parti’ye geçti. Balyemez’in rozetini AK Parti Buca Belediye Başkan Adayı Mustafa Arslan taktı.

BODRUM’DA KOCADON ADAYLIĞI

Bodrum’da vatandaşlar tarafından oldukça sevilen ve dört dönemdir belediye başkanı olan Mehmet Kocadon CHP tarafından aday gösterilemedi. Kocadon’un Demokrat Parti (DP)’den aday olacağı kulislerde konuşuluyor. Kocadon’un kararını pazartesi günü vereceği tahmin edilirken,“Şu anda verilmiş bir kararım yok ama adaylık başvurusu için de siyasette uzun sayılacak bir süre var” şeklinde kısa bir açıklamada bulundu.

İttifak yapan AK Parti-MHP-CHP İYİ Parti dışında İzmir’de seçimlere hazırlanan Saadet Partisi de çalışmalarıyla dikkat çekerken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayının belirlenmesinde önemli bir etkiye sahip olacağı siyaset bilimciler tarafından dillendirilen HDP ise büyükşehir adayı çıkarmayacağını ve geçtiğimiz hafta Tunç Soyer’in kendileri için uygun bir isim olduğunu deklare etmişti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum