100. YILA BEŞ KALA EĞİTİM VİZYONUMUZ
Merih Eyyüp DEMİR

Merih Eyyüp DEMİR

100. YILA BEŞ KALA EĞİTİM VİZYONUMUZ

30 Ekim 2018 - 16:04

            Cumhuriyetimizin 95. kuruluş yılını tüm ülkede büyük bir coşkuyla kutladık. Ülkenin dört bir köşesinde her biri birbirinden güzel ve değişik etkinliklerin temel vurgusu Cumhuriyet ve bizlere Cumhuriyet’i emanet eden Atatürk oldu.
            Dünyanın görüp görmüş olabileceği yokluklar içerisindeki en büyük bağımsızlık mücadelesinin sonucu olan Cumhuriyetimizi koruyup kollamak ve geleceğe çok daha güvenli ve çok daha güçlü taşımak mesuliyeti ülke gençliğinin omuzlarındadır. Elbette ülke gençliğini geleceğe hazırlayan eğitim camiasına da bu konuda büyük iş düşmektedir. Eğitim camiası bugüne kadar geldiğimiz noktada son yılllarda bugüne kadar alışılagelmediği uygulamalarla karşı karşıya kalmıştır.
            Eğitimde 4+4+4 değişikliği bugün içerisinde yaşadığımız zorlukları beraberinde getirmiştir. Öğretmen norm konusu üzerinden geçen altı yıllık sürede çözülebilmiş değildir. Bazı ders saatlerinde yapılan kısıtlamalarla birlikte eğitimde yapılan müfredat güncellemeleri geldiğimiz noktada taraflı tarafsız tüm kesimlerce eleştiri konusu olmuştur.
            Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı görevine atanan Sayın Ziya Selçuk tarafından 2023 Eğitim Vizyonu açıklanmıştır. Gelecek üç yıllık süreçte eğitimde atmamız gereken adımların yazıldığı Vizyon Belgesi eğitime bakış açımızı da görebileceğimiz ip uçlarını vermiştir.
            Sayın Ziya Selçuk’un “İstedik ki ilk kez felsefesiyle, teorisiyle, yöntemiyle kapsamlı bir eğitim dönüşümü olsun.” İfadeleri ehemmiyet arz etmektedir. Bu ifadeden anlaşılması gereken temel içerik eğitimin bir dönüşüm ihtiyacı olduğudur. 2018 Ortaöğretim geçişlerinde yaşadığımız sorunlar, “çok sık karar değiştirmeyeceğiz” ifadesine ragmen Sayın Selçuk tarafından yapılan kılavuz değişikliği ihtiyacın hangi noktada olduğunu göstermiştir.
            Eğitim Vizyon Belgesi eğitimde hemen her konunun ana başlıklarıyla ele alındığı ve eğitimi ilgilendiren her konuda yapılması gereken işler olduğunu ifade eden bir metindir. İhtiyacımız olan alanlarda yapılması gerekenler 4. büyük kırılma olarak dile getirilen bilgi toplumundan sonra tekillik çağını ifade eden döneme hazırlık ve dönüşümün gerçekleştirilmesinin altyapı çalışmaları olacaktır.
            Ülkemizin eğitim alanında ciddi işlere imza atma mecburiyeti vardır. Bir ülkenin gelecek temellerini eğitim yoluyla atabilirsiniz. Bugüne kadar geldiğimiz noktada yapılanlar hafızalarımızdadır. Bugünden sonra yapılacakların dün olduğu gibi takipçisi olmak durumundayız.
            Sayın Bakanın tanıtım toplantısında ifade ettiği temennisi ile tamamlayalım yazımızı:
“Memleket istiyorum, gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun.”
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum