2019'A MERHABA
Merih Eyyüp DEMİR

Merih Eyyüp DEMİR

2019'A MERHABA

07 Ocak 2019 - 15:11


Acısıyla tatlısıyla bir yılı geride bıraktık. 2019’a merhaba dedik. Geriye dönüp baktığımızda koca bir yılın muhasebesini yapmak satırlarımızın almayacağı boyutlarda. Neresinden başlayıp nerede bitirebileceğimizin hesaplanması zor bir yıldı geride bıraktığımız. Biz “ dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım” diyelim ve gelecek yıla, yıllara dair beklentilerimizi ifade etmeye çalışalım.
Askerimizin Münbiç operasyonu ile ilgili siyasi ağızlardan ifadeler sonrası yılın son günlerinde Trump’ın Suriye’den çekiliyoruz açıklaması belki de bütün bir yılın en önemli olaylarının başında geliyordu. Yeni yılla birlikte bu çekilmenin uzun bir zamana yayılacağı ve diplomatik trafiğin devam edeceği ve zaman içerisinde farklı planların devreye gireceği anlaşılmaktadır. Suriye konusunu çok daha uzunca bir süre yakından takip edeceğimiz ve üzerinde konuşacağımız bir konu olarak bir kenara bırakalım.
2018 içerisinde vatandaşı ilgilendiren ise yılsonunda açıklanan ve son yılların en yüksek enflasyon oranı olmuştur diye düşünüyorum. 15 Temmuz sonrası ülkemizi darboğaza sürüklemek için yapılan ekonomik alandaki işleri sürekli yakından takip etmek ve tedbir almak durumunda kaldık. Alınan her tedbir sonrası yapılan hamleler doların ve avronun gün içerisinde dahi neredeyse takip edilemez hale gelen bir oynaklığına ve borsanın tatsız tuzsuz işlemlerine sebep olmuştur.
Yıllar sonra 25.24 gibi bir rakamı gördükten sonra yılı 20.30 gibi bir oranla kapayan enflasyon canavarı yeniden hortluyor mu? Korkusunu yaşamaya başladık.
Unuttuğumuz çift haneli enflasyon rakamlarının yüksek bir oranda çıkması ülkemizde ekonomik dengelerin yeniden gözden geçirilmesine neden olmuştur. Alınan her tedbire karşı bir atak geliştirildiğine de şahit olmaktayız. Bu durumun sebebi olarak geçmişte yapılan hataların büyük payının olduğu da unutulmamalıdır. Ancak geçmişe takılıp kalarak ve geçmişimizi sürekli eleştirerek bir yere varamayacağımız ve geçmişten bugüne içerisine sokulduğumuz kısır döngü içerisinde kalmaya devam edeceğimiz gerçeğini de unutmamalıyız.
2019’un hemen ilk günlerinde açıklanan enflasyon rakamı ile birlikte asgari ücretli çalışan vatandaşlarımıza yapılan %26,05 oranındaki zam bir nebzede olsa rahatlama sağlamıştır. Ancak günümüz koşullarında net 2020 TL tutarındaki bu rakamın bir insanın ihtiyaçlarını karşılamada ne kadar yeterli olacağı da tartışılamaz bir gerçektir. Asgari ücretin işveren açısından etkilenmesi de hesaba katılarak rakamın ileriki yıllarda yaşam koşulları düzeyine getirilmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.
Yeni yılda memur ve emeklide yapılacak zam oranları konusunda bir açıklama beklemektedir. Enflasyon farkı ile birlikte verilecek zam oranlarının günümüz gerçekleri ile örtüşecek bir oranda yeniden değerlendirmesini beklemek sanırım memur ve emeklilerimizin en doğal hakkıdır.
Ülkemizin içerisinde bulunduğu şartlar sebebiyle uygulanan tasarruf tedbirlerinin orta ve alt gelir düzeyindeki vatandaşlarımızdan beklenilmesi için öncelikle tasarrufa en üstten başlamamız gerekmektedir.
Bir evde her zaman çocuklara örnek olan aile büyükleridir. Devlet olarak vatandaşlara örnek olmakta devleti yönetenlerin ödevi olmak durumundadır. İçerisinde bulunduğumuz durumdan kurtulmak, ülkemizi daha ileri seviyelere taşımak toplumun bireyleri olarak hepimizin sorumluluğudur. Hep birlikte başarabileceğimiz geleceğimizin inşasında örnek davranışın en tepeden gösterilmesi geleceğimize dair bir ışık tutacak ve birlik ve beraberliğimiz pekişerek çok daha güçlü yarınlara ulaşmamızın anahtarı olacaktır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum