ANNELER GÜNÜ
Merih Eyyüp DEMİR

Merih Eyyüp DEMİR

ANNELER GÜNÜ

10 Mayıs 2018 - 11:44

ANNELER GÜNÜ

Her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu yıl Anneler Günü 13 Mayıs Pazar Günü kutlanacaktır. Belirli bir anlam ihtiva eden ve bizim de ülke olarak kutladığımız günlerin neredeyse tamamının kendi medeniyetimize ait olmadığı da bir gerçektir. Bu durum ayrıca ele alınacak ve üzerinde uzun ve teferruatlı tahliller yapılacak bir konudur. Ancak bu konuyu başka bir yazının konusu yapmak üzere bir kenara bırakıyorum.
Anneler Günü kutladığımız günler içerisinde en kıymetli olanıdır. Anne için söylenebilecek her söz eksik kalır. Tarih bağlamında anne için söylenmiş onlarca söz vardır. Bugünden sonra da onlarca özlü sözler söylenecektir. Söylenmeye de devam edecektir. Sözün bir önemi var mıdır? İcraata geçmeyince…
Bir hadis… “Cennet anaların ayağı altındadır.” Hadi şöyle bir düşünelim. Bu sözün içeriğine uygun davrandık mı anamıza… Yaşamın bir tek dakikasında dahi kırdıysak eğer bu sözün anlamı nerede kaldı? Analarımız; evlatları söz konusu olunca duygu yoğunluğunu anlayamayacağımız noktalarda yaşayan insanlardır. Bir küçük söz ile dahi bize göre küçücük de olsa bir kalp kırıklığı onlarda devasa bir hal alabilir. Unutur zannediyorsanız; yanılırsınız, unutmazlar. İçlerine atar, taş basar, saklarlar. Ama siz bilemezsiniz. Bunu size hiç yansıtmazlar. Çünkü siz onlar için hangi yaşta olursanız olunuz hiç büyümezsiniz.
Bir söz… Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesinde anlam bulan “Şuna inanmak lazımdır ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.” Bu sözün üzerine söylenebilecek ne vardır? Nefes almamızı borçlu olduğumuz anamız değil midir?
Geriye dönüp bakalım. Anamız için neyi yaptık, neyi yarım bıraktık? Koca bir hiç çıkacaktır karşımıza. Ne yapsak karşılığını ödeyemeyiz.
Hiçbir beklentileri olmaz bizlerden. Dünyada başka karşılıksız sevgi içeren bir ilişki var mıdır?
Onlar için aslında Anneler Günü diye bir kavram da yoktur. Anlamsızdır onlar için. Yanında olmanızı isterler. Elbette bu beklentileri olacaktır. Yine de onların bugün için yanlarında olmanız onlar için sizin mutluluğunuzdan daha önemli değildir.
Hayatta tek beklentisi sizin mutluluğunuz olan analarımız hakkını ne yaparsak yapalım ödeyemeyeceğimiz varlıklardır.
Varlıklarıyla nefes aldığımız başta şehit analarımız olmak üzere yaşı ne olursa olsun tüm annelerimizin ellerinden öpüyorum. 
Gününüz kutlu olsun. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum