ÇANAĞINA NE DOĞRARSAN!
Merih Eyyüp DEMİR

Merih Eyyüp DEMİR

ÇANAĞINA NE DOĞRARSAN!

13 Kasım 2018 - 08:46


            Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 80. yıldönümünü tüm milletçe andık. Anıtkabir’e akan yüz binler Ata'mıza olan özlemimizi ve duygularımızı, minnetimizi ifade ettiler.
            Atatürk’ün ülkemiz üzerinde emperyal güçlerin oynadıkları planlı oyunlar neticesinde gelmiş olduğu noktayı okumada göstermiş olduğu hassasiyet bugün bazı çevreler tarafından anlaşılamamakta ya da anlaşılmak istenilmemektedir. Gazi bu durumu “Hayattaki yegâne üstünlüğüm, Türk doğmaktır! Muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki, sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki cevheri asli’yi çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin.”  sözleriyle ifade etmiştir.
            Toplum olarak içimizdeki başımızın üstüne çıkardığımız adamların vicdanındaki cevheri görmek istemiyor muyuz? Ya da birileri tarafından görülmesi istenmiyor mu? Bu konudaki karar elbette kamuoyunundur.
            Türk tarihinin geçmişini yeterince anlamak istemeyenlerin, özellikle Osmanlı’nın son dönemlerinde yaşananları okumalarda yapılan hataların ve görmezden gelmelerin getirmiş olduğu verilerden hareket eden bir kesimin hareket tarzına karşı uyanık olmak durumundayız.
            Bu toprakların geçmişine batığımızda sohbet aralarında dahi bilerek ya da bilmeyerek ifade ettiğimiz mozaik sözcüğü aslında birtakım yaşananların ipuçlarını vermektedir. Mozaik sözcüğünün kullanılış biçimi ve ifade ettiği anlam farklı yerlere çekilmektedir. Bu toprakların üzerinde nefes alanların göklerde dalgalanan şanlı bayrağımızın ifade etmiş olduğu bağımsızlığımız sayesinde nefes aldıklarını bir an dahi unutmamaları gerekmektedir.  Unuttuğumuz anda vicdanındaki cevheri saklayanların içimizden neler yaptıklarına tarih boyunca şahit olmuşuzdur. Ders çıkarmıyorsak yazıklar olsun!
            Ulu Önder Atatürk’e özellikle bu zamanda yapılan saldırganlıkların bilinçaltında yatan niyeti bellidir. Tarafı bellidir. Buna rağmen Anadolu deyimiyle “yediği çanağa... " dikkat etmek durumundayız.
            Burada en fazla iş yöneticilerimize düşmektedir. İçlerindekini dışarıya vurarak bu aziz milletin aklını karıştırmaya çalışanlara sayfalarında yer verenlerin, ekranlarında söz söyleyenlerin de bir anlam çıkarması gerekmez mi?
            Elbette burada bakmamız gereken yer bu sayfalar, bu ekranlar kimlerin elindedir. Kimlere hizmet etmektedir. Yaptıkları işin farkında mıdırlar? Neye hizmet ettiklerini anlama kabiliyetine sahip midirler?
            Gazi Mustafa Kemal üzerinden bu ülkenin üzerinde oynanan emperyal oyunları görmek durumundayız. Fikirlerinin gelecek kuşaklara aktarılmasında ve fikirlerinin günümüzde dahi geçerliliğinin farkındalığını yaratmalıyız.
            “Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.” ifadelerindeki anlamı doğru okumalı ve emaneti Cumhuriyetimizi hak ettiği noktalara taşımak adına çok çalışmak durumundayız.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum