Merih Eyyüp DEMİR

Merih Eyyüp DEMİR

DOLAR DOLMAZ!

16 Ağustos 2018 - 11:12

 

Günlerdir, ülkemizin ekonomik bir savaş tehdidi karşısında yeniden bir Kurtuluş Savaşı verdiği söylemleri ile yaşıyoruz. Yaşadığımız bu süreç aslında ülkemizin iç dinamikleri hakkında da bizlere bazı değerli bilgiler veriyor. Çok uzun bir geçmişten bugüne yaşadıklarımızdan ders çıkarmadığımızın da yalın bir göstergesi oluyor. Kurtuluş Savaşı’ndan bugüne, çok partili hayata geçtiğimiz günden içerisinde bulunduğumuz konjonktüre dönmemiz gereken bir dönemdeyiz. Artık oturup dersimizi yeniden ve çok daha sıkı çalışmamız gerektiği gerçeği apaçık ortadadır.

Doların oynaklığının başladığı ve devam ettiği süreçlerde özellikle sosyal medya üzerinden yapılan yorumları titizlikle incelediğinizde bazen hayretler içerisinde kalmamanız mümkün değildir. Yüzlerce sahte hesaptan yapılan yorumları şaşkınlık içerisinde okumaktayız. Nihayet devlet birkaç hesabı incelemeye aldığını duyurunca bir süreliğine bu felaket tellallığının durmasını ümit ediyoruz.

Siyasetin hali ise içler acısı başka bir durumdur. Siyasi kriz söylemine kadar varan ifadeler ülkemizde siyasetin durumunu net ifade etmektedir. Bütün ülke olarak el ele vererek bu durumun içerisinden çıkabilme kabiliyetine sahip olduğumuz bir gerçektir. Dünyada emperyalizme karşı verilmiş en büyük dersi verenleriz. Siyasi mücadeleler elbette dün olduğu gibi yarınlarda da devam edecektir. Yapıp edilenleri ve söylem birlikteliğini test eden biz vatandaşlar sandık önümüze geldiğinde de bunun gereğini yerine elbette getireceğiz. Ancak bir ülkenin genelini ilgilendiren böylesi bir süreçte sinekten yağ çıkarma gayreti ters tepecek ve zamanı geldiğinde milletimiz değerlendirmesini yaparken bugünlerin hesabını da mutlaka soracaktır. Bugüne kadar özellikle siyasetin de ara ara dile getirdiği ve ülkemizde akıllarda kalan bir çoban ile diye başlayan oyların hesabını da elbette milletimiz gereği gibi okumuştur ve okuyacaktır. Bu ülke ayağındaki çarığını veren, son ekmeğini paylaşan bir birlik ve beraberliğin eseridir. Bu durumu akıllarımızdan hiç çıkarmamalıyız. Böylesi bir dayanışma örneği dünyada yoktur. Dayanışmanın bu en uç örneğini okuma kabiliyetinden yoksun insanların yaşama bu şekilde bakmalarını da esasında yadsımamamız gerekmektedir. Ancak tüm bunlarla birlikte, geleceğimiz üzerinde oynanan her türlü ahlak dışı oyunlara rağmen son yaşadığımız ticaret savaşını okurken ya konuşmamak gerektiğini ya da sözleri dikkatli sarf etmemiz gereken bir dönemde olduğumuz gerçeğini göz ardı etmemeliyiz.

Sayın Cumhurbaşkanı tarafından vatandaşımıza yönelik yastık altı birikimlerinin bozdurulması söylemi üzerinden dahi millî beyanları hafife alan sözler kullananların hangi amaca hizmet ettikleri ekonomi penceresinden okunmaktadır.

ABD’nin tüm hesapları esasında Trump’ın Rothschild’in elini öptüğü fotoğrafta gizlidir. Emperyalizmin niyeti bellidir. Strateji belgelerinde kapalı bir şekilde açıklamış oldukları üzere asıl sorun Çin’dir. Asıl sorun Atlantik-Avrasya savaşıdır. Asıl sorun bir süredir tam göbeğinde yaşadığımız “Medeniyetler Çatışması”dır. Asıl sorun “Stratejik ortağımız neden üzerimize böylesine gelmektedir?” sorusunun cevabındadır. Şimdi bu büyük fotoğrafı bir kenara bırakıp küçük işlerle, belki bir şeyler çıkarırım mantığıyla hareket etmek bir sonuç getirmez.

Özellikle eğitimde atacağımız ileriye dönük büyük adımlara ihtiyacımız vardır. Sistemi baştan sona yeniden ele almalıyız. Özellikle Sayın Ziya Selçuk tarafından dile getirilen yazılım konusunda ciddi çalışmalar yapmak durumundayız. Geleceğimizi emanet edeceğimiz evlatlarımıza öncelik olarak tarih ilgisi vermek zorundayız. Eğitim-ekonomi networkünü sağlam temeller üzerine oturtmalıyız.

İnanmalıyız; gelecek bizimdir. Üzerimizde oynanan oyunlarla bir sınavdan geçmekteyiz. Bu sınavı hep birlikte vereceğiz. Siyasi hesaplarımızı bu anlamda ülkemiz gerçekleri ve geleceği üzerine kurgulamalıyız. Milletimizin ferasetiyle kasalar dolar dolmayacaktır. Ancak Sakarya ayağa kalkacaktır. Bunu birlikte başaracağız. Bu güç Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere mesajındadır:

“Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum