EĞİTİMDE YENİ DÖNEM
Merih Eyyüp DEMİR

Merih Eyyüp DEMİR

EĞİTİMDE YENİ DÖNEM

18 Eylül 2018 - 13:47


2018-2019 eğitim öğretim dönemi uyum dönemi başladı. Uzun yılların getirmiş olduğu sorunlarla birlikte en son lise geçişlerinde yaşadığımız ve halen daha onlarca öğrencimizin yerleşememiş olduğu bir döneme başlıyoruz.
Geçmiş dönemlere ait uygulamaların getirmiş olduğu sorunlara dair yeni eğitim dönemi başında yeni bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un yapmış olduğu açıklamalar eğitim camiasına bir nebze olsun umut aşılamıştır.
Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından eğitimde gelecek adına güzel işler olacağına dair ifadeler beklentileri üst noktalara taşımıştır. Yine açıklamalarında ifade etmiş oldukları okullarımızın fiziki alt yapılarına dair yapılanlar olumlu işlerdir. Bu ülkenin çocukları en iyilere layıktır. Mevcutların ötesinde çok daha kaliteli okullarımız, çok daha kaliteli dersliklerimiz olmak durumundadır. Sınıf mevcutlarının tüm ülkede belirlenen sayıların altına çekilmesi eğitim geleceğimiz açısından elzemdir. Ancak eğitimin temel yapı taşı öğretmendir. Öğretmenlerimize yönelik geçmiş yıllarda yapılan uygulamalarla gelmiş olduğumuz noktada ortadadır.
Sayın Ziya Selçuk’un yapmış olduğu her açıklamada mutlaka “ öğretmen odalarına Ziya Hocanın selamını söyleyin “ ifadesi doğru okunmalıdır. Eğitimin temel yapı taşı öğretmene olan değeri ifade eden bir anlam taşıyan bu söylem öğretmenlerimiz ve tüm toplum tarafından dikkate alınmalıdır.
Eğitimde atacağımız büyük adımlara ihtiyacımız vardır. Yeni dönemde bu adımların atılacağı sinyalleri verilmiştir. Burada yapılması gereken şey topluca elimizi taşın altına koyma gerekliliğidir. Çalışmaktan, daha çok çalışmaktan geri durmamalıyız.
Birbirimizi dünden daha fazla sevmeli, eksiklerimizi birbirimizi kırmadan karşılıklı konuşarak çözmenin yollarını bulmalıyız. Eleştirilerimizi nezaket kuralları çerçevesinde ve ülkemizin menfaatleri doğrultusunda dile getirmeye devam etmeliyiz. Her şeyin güllük gülistanlık olduğu gibi bir anlayış içerisinde olmamalıyız. Yanlışa yanlış deme cesaretini gösterebilmeliyiz.
Eğitimin ülkemizin geleceğine dair atılabilecek en değerli adım olduğunu bilerek istişare geleneğimiz çerçevesinde fikir alışverişinde bulunarak yeni dönemi yeniliklerle ve güzelliklerle hazırlamalıyız.
Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından dile getirilen ve hemen her kesimin son zamanlarda dilinden düşürmediği “ liyakat “ ilkesini hayata geçirmeli ve tavizsiz uygulamalıyız. Bugüne kadar yapılan uygulamalarda şahit olduğumuz benim adamım anlayışını liyakat ölçülerinde yeniden değerlendirmeliyiz.
Bu ülkenin değerlerini gelecek nesillere aktararak geleceğimizi kendini bilen ve tanıyan nesiller olarak ülkemizin geleceğini hazırlayacak altyapıyı hazırlamayı kendimize bir borç bilmeliyiz.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum