GELECEĞE SÖZÜ OLANLAR
Merih Eyyüp DEMİR

Merih Eyyüp DEMİR

GELECEĞE SÖZÜ OLANLAR

02 Ekim 2018 - 14:28


Milli Eğitim Bakanlığı “ Bir Milyon Öğretmen Bir Milyon Fikir “ adı altında bir çalışma başlattı. Bu çalışma esasında yıllardır kendini bir kenara itilmiş ve itibarını kaybetmiş hissiyatı taşıyan öğretmenlerimizin değerli olduklarını hissetmeleri ve yeniden özgüven açısından oldukça önem arz etmektedir. Yaşanan bütün olumsuzluklara ve tabir yerindeyse dibe vurmaya ramak kaldığımız eğitim sistemimizde Sayın Ziya Selçuk ile başlayan iyimserlik havası esmeye devam etmektedir.

Sayın bakanın hemen her demeci sonrasında öğretmenler odası vurgusu ehemmiyetlidir. Bugüne kadar yaşananlara rağmen öğretmenlerimiz sayesinde eğitimde çok güzel işler de olmuştur. Eğitimde farklı uygulamalar ve iyi örnekler her zaman süregelmiştir.

Asıl sorun bazı kesimlerin kraldan çok kralcı kesilmeleridir. Geçmiş dönemlerde gücün vermiş olduğu biraz özgüven ve biraz da şımarıklık ile her iki dünyadan tapu dağıtma cüreti gösteren aymazlara bile rastlamıştık. Tüm bu süreçlerde dilimizin döndüğü ölçülerde hataları dile getirmeye gayret ettik. Özellikle adam kayırmacılığın had safhalara ulaştığı dönemlerde bu şekilde bir yere varamayacağımızı müteaddit defalar ifade ettik.
Bu ülkenin geçmişe dönük yaşadığı sorunların temelinde yatan bizden olan olmayan ayrımının son bulması gerektiğinin altını çizdik. Dünyanın egemen gücü ABD’nin topyekûn üzerimize gelmeye başladığı yıllarda bu durumu fark edemeyenlere bu durumu fark edebilmeleri için uyarımızı yaptık. Ancak Anadolu deyimiyle sakalımız dahi para etmiyordu. Çünkü güç birilerinin gözlerine perde indirmişti.

Tarihimizin derinliklerinde yaşananları doğru okuyamadık. Olaylara hep kendi penceremizden baktık. Ve benim adamım olsun da ne olursa olsuna geldik. Sınıfı geçemedik. Özellikle eğitimde dibe vurmanın eşiğine geldik.
Yeni dönemle birlikte eğitimde doğru adımlar atmanın zarureti ortadadır. Yanlış yapma lüksümüz kalmamıştır. Bu anlamda bir milyon fikir önemli bir çalışmadır. Öğretmenlerimizin kendilerini değerli hissetmeleri önemlidir. Tebeşir tozu yutmuş bir bakanın tebeşir tozu yutanlarla samimi istişareleri geleceğimize dair atılmış en önemli adımdır.

Bu çalışmadan çok orijinal fikirler çıkacağına olan inancım tamdır. Özellikle öğretmenlerimizin bu konuda yapacakları katkılar önemlidir. Geleceğe dair sözü olan kesimdir öğretmenler. Geleceğe dair sözlerini söylemelidirler.

Bakanlığımız da geçmişin en büyük yanlışı olan benim adamım anlayışını terk etmelidir. Liyakat esaslarını ortaya koymalı, ülkesi için gayret gösterenleri desteklemelidir. Eğitimde başlatacağımız atılım adımlarının her alanda fark yaratacağı gerçeğini göz ardı etmeden yolumuza emin adımlarla ilerlemeliyiz.
Gelecek bizimdir. Dünyada adalet ve barışın adresi olan bu topraklarda atalarımızın izinde geleceği adalet ve barış üzerine inşa etme ve dünya barışı için Lider Ülke vizyonumuzdan taviz vermeden çok çalışmak zorundayız. Aksi tek dişi kalmış canavara teslim olmaktır ki, buna hakkımız yoktur.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum