GELECEĞİ KURGULAMAK
Merih Eyyüp DEMİR

Merih Eyyüp DEMİR

GELECEĞİ KURGULAMAK

20 Ekim 2017 - 16:15

GELECEĞİ KURGULAMAK

 

Trump’un göreve başlamasıyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri ve dünya üzerinde yaşanan belirsizlik bugün için gündemdeki yerini korumaktadır. Özellikle FED Başkanı seçimleri üzerinde yoğunlaşan ekonomi dünyası yanında dış politikada yaşanan anlaşmazlıklar da yavaş yavaş görev anlayışlı bir bakanla yola devam edileceği görüntüsü çizmektedir.

Amerika’da yaşanan tüm bu gelişmeler dünyayı ve ülkemizi etkilemektedir. Coğrafyamızda yaşanan sıcak savaş ve ortaya çıkan bilgiler ışığında kimin eli kimin cebinde belli olmayan bir ortamdayız.

Kuzey Irak’ta yapılan referandum öncesi yapılan açıklamalar ile sonrası uygulamalar arasındaki tezat gözden kaçmamaktadır. Özellikle Almanya ve Amerika’nın ne işin varsa kendin gör mahiyetindeki açıklamalarını dikkatle okumak gerekir. Amerikan istihbarat servislerinin İngiliz istihbarat servisi ile el ele vererek bu coğrafyada neler çevirdiğini doğru okumak ve gelecek kurgumuzu buna göre oluşturmak durumundayız.

Bugün toplumumuzda kime sorarsanız reform yapılması gereken alanlar içerisinde ilk sırada eğitim, yargı ve vergi diyerek söze başlayacaktır. Özellikle eğitim konusunda atmamız gereken adımlarda geç kaldığımız tespitini yapmak zorundayız. Ancak alınan kararların kimler tarafından alındığı da anlaşılabilir değildir. Uygulama ve söylem tezatlığı had safhadadır. Bugün yaşadıklarımız tarihin tekerrür etmesinden ibarettir. Ders almış olsaydık tekerrür etmesine elbette fırsat vermezdik. Öyleyse eğitimde yapmamız gereken ilk işlerden birisi tarihimizi, kadim kültürümüzü gençlerimize anlatmak, onlara aşılamak olmalıdır. Toplum olarak uygulama safhasında beklentilerimiz bellidir. Beklentilere cevap verecek işler yapılmamaktadır.

Bugünlerde sıkça tartıştığımız orta ve yüksek öğretime geçiş sınavları ile ilgili net bir karar vermek durumundayız. Bu konularda kendi bildiğimizi okumak yerine neden konunun muhatapları ile tartışma ortamları açmayız anlamak mümkün değil!

Dünya beşten büyük söylemi esasında baştan sona doğru ve arkasında durulacak bir söylemdir. Ancak bu söylemin arkasının doldurulması da ülkemizin geleceği için elzemdir. Yoksa akşamdan sabaha alacağımız kararlarla söylemlerimizin eyleme geçmesi mümkün olamayabilecektir.

Yapmamız gereken geleceğimizi geçmişini bilen gençlerimize emanet edebileceğimiz altyapıyı hazırlamak olmalıdır. Yükseköğretim sınavında tarih dersinin konuşulması dahi ülke gündeminde gereksiz bir durum yaratmıştır.

Geleceğimize dair emin adımlar atmamız gerekmektedir. Bugün yazımızın başında bahsettiğimiz ABD’nin yapacağı uygulamaları, atacağı adımları takip etmek durumunda kalmayacağımız, değişmekte olan dünya dengeleri içerisinde adil yönetim anlamında en büyük olmak ve dünya lideri olarak tüm dünyaya adaleti taşımak mecburiyetindeyiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum