GELECEĞİMİZİN İNŞASI
Merih Eyyüp DEMİR

Merih Eyyüp DEMİR

GELECEĞİMİZİN İNŞASI

03 Haziran 2018 - 12:16

GELECEĞİMİZİN İNŞASI
24 Haziran Pazar günü ülkemizin yeni bir sistem ile yönetileceği bir seçime gidiyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen yeni sistemde iki ayrı pusulada Cumhurbaşkanı ve Milletvekillerini belirleyeceğiz. Yürütme görevi artık Cumhurbaşkanı tarafından yerine getirilecek. Yasama görevini ise Meclis yürütecektir.
Çok kısa bir zaman aralığı içerisinde yapılacak seçimler için propagandanın kısa bir zaman dilimi içerisinde yapılacak olması siyasetçiler için en büyük engeldir. Bu engeli farklı yöntemler deneyerek aşmaya çalışacaklardır. Ancak şu ana kadar gördüğümüz manzara bildiğimiz metotların uygulanmaya devam ettirildiğidir. Bol keseden veren verene! Bekliyoruz artık ikinci anahtar ne zaman gelecek diye! Bu gidişle o da yakındır herhalde…
Cumhuriyet tarihimiz boyunca siyasetimiz sürekli güdümlemelere maruz kalmıştır. Bu güdümlemeler genellikle emperyalist güçler tarafından yapılan ve çok zamanlar içerdeki işbirlikçileri ile gerçekleştirilen işlerdir. 
İçeride siyaset yapıcılar ise bu durumu fark etmelerine rağmen çeşitli sebeplerle ancak retorik düzeyde kalarak eylemsel boyuta geçemeyen işlerle orta sahada top çevirmişlerdir. Özellikle yakın tarihimizde yaşadığımız olayları tarihsel perspektif ve derinlikli analizler çerçevesinden incelediğimizde çevirdiğimiz topun en sonunda kendi kalemize nasıl gol olarak döndüğünü de görebiliriz. Bu şekilde kaç gol yediğimizi hatırlayamıyorum.
Biz hiç mi gol atamayacağız? Olsun iyi oynamıyor muyuz? Sonuçta mağlup olsak ta... Hem iyi oynayıp hem gol atacağımız günleri görebilir miyiz? Bu durum aslında bizim elimizde, ancak bazı şeyleri aşmayı bir türlü başaramıyoruz. Buna izin vermeyenlere biz izin vererek ekmeklerine yağ sürüyoruz. Kabahatin bir kısmı onlardaysa büyüğü bizde… İğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batırmalıyız. Çocukluğumda çok zamanlar mahallemizdeki komşularımızla birlikte yemek yerdik. İsimleri ve yüreklerinin güzelliği dışında hiç bilemedim kim olduklarını, kimliklerinin ne olduğunu, umurumda değildi, çünkü biz sokakta aynı oyunu oynuyor, akşam yer sofrasında ortadaki aynı kaptaki yemeği paylaşıyorduk. Bu günlere geri dönmek zorundayız.
Her defasında önümüze gelen fırsatı bir şekilde geri çevirdik. Bizden öyle yapmamızı istediler. Dedikleri gibi yaptık. Geriye dönüp bakalım. Kaç darbe geçirdik. Bizler darbelerle büyüyen bir nesil olarak yeterince ders çıkarmadıysak kimseden bir şey bekleme hakkımız yok demektir. Her seçim öncesinde söylenen son viraj safsatasını da boş verin. Bu ülke bin yıllık geçmişini sonsuza taşıyacak kapasitededir. Beklentimiz geleceğimizin bizlerden çok daha iyi yaşamasıdır. Muasır Medeniyet dediğimiz seviyenin üzerinde bir memleket beklentisidir.
Geleceğimizin inşasında orta sahadan öteye geçmemizin önündeki tek güç emperyalist anlayıştır. Bu anlayışı yıkmamız gerekmektedir. Bunu başaracak olan bizleriz. Kardeşlik hukukumuzu, birlik beraberliğimizi dosta düşmana ilan etmek durumundayız. Emperyalist zihniyete karşı iyi oynamak yetmiyor. Gol atmak durumundayız. Kendimizle kavgayı bırakalım. El ele verelim. Kendimiz için değil, çocuklarımız için önümüze gelen sandığa günlük hesaplarla değil gelecek inşası hesabı ile gelin hep birlikte 2023 Lider Ülke Türkiye adına bir tuğla da biz koyalım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum